Sahtior Donetk a spart frontul german

0

Elevii lui Mircea Lucescu au invins in deplasare cu 1-0 pe Schalke 04

Eliminata din Liga Campionilor, Sahtior Donetk face istorie in Cupa UEFA. Dupa un rezultat de egalitate, scor 1-1, in Ucraina, echipa lui Mircea Lucescu a reusit sa invinga pe Schalke chiar pe terenul acesteia, scor 1-0, si s-a calificat astfel in optimi. Avand in vedere rezultatul din prima mansa, Sahtior avea nevoie de victorie pentru a fi sigura de calificare, astfel ca s-a avantat in atac inca de la inceputul partidei. In minutul 22, defensiva germanilor este prinsa pe picior gresit de o pasa a lui Timoschuk, iar atacantul nigerian marcheaza printre picioarele lui Frank Rost. Spre deosebire de meciul tur, Mircea Lucescu nu a operat nici o modificare in formatia de baza, in timp ce omologul lui de pe cealalta banca tehnica, Ralf Rangnick, a efectuat trei schimbari. Acest lucru s-a vazut foarte bine pe gazon, unde trupa lui Mircea Lucescu a parut o echipa mult mai inchegata si sigura, in timp ce adversarii aratau de parca abia incepusera campionatul. Insa adevaratul punct slab al lui Schalke a fost defensiva. Cei doi fundasi centrali, ambii in varsta de 30 de ani, nu au putut face fata combinatiilor in viteza reusite de Aghahowa, Brandao si Vukic. Astfel se face ca Rost a avut cateva interventii extraordinare, ce au impiedicat-o pe Sahtior sa se distanteze. In partea a doua, germanii au avut mai mult posesia balonului, dar defensiva lui Mircea Lucescu a evoluat fara greseala. Acum, rusii asteapta sa dea piept cu olandezii de la AZ Alkmaar. "Am avut emotii pana in ultimul moment. Acum sunt fericit, dar nu as vrea sa institui o traditie la Sahtior. Inainte de meciul cu germanii mi-am rupt piciorul si sper ca acest lucru sa nu se mai intample si inaintea partidei cu Alkmaar. Sunt multumit de modul in care au evoluat fotbalistii, dar, acum, astept mai mult de la ei", a spus patronul Rinat Ahmetov, dupa partida. "In primele 20 de minute parca am lipsit de pe teren. E ca si cum ucrainenii ne-ar fi ascuns mingea. Apoi, de la 0-1, jocul s-a schimbat substantial. In partea a doua am incercat sa marcam, dar apararea lui Sahtior s-a descurcat admirabil", a comentat Ralf Rangnick. "Infrangerea m-a enervat cumplit. In primele 20 de minute nu am jucat nimic, iar apoi defensiva lui Sahtior a fost foarte exacta. Asta e. Continuam lupta in campionat pentru ca nu avem timp sa ne plangem de mila", a declarat fundasul Pander. In afara de Sahtior, numai o singura formatie care are in componenta jucatori romani s-a calificat in optimile Cupei UEFA, si anume Sporting Lisabona, acolo unde evolueaza si Marius Niculae. Sporting a trecut cu scorul general de 4-2 de Feyenoord. In schimb, Ajax, Alemania Aachen, Panathinaikos si Dinamo Kiev au ratat calificarea in optimi. Olandezii au pierdut cu 3-1, in deplasare in fata lui Auxerre, germanii au fost invinsi, in deplasare, cu 2-1 de Alkmaar, grecii au luat doua goluri de la Sevilla, tot in deplasare, la fel cum au patit si cei de la Kiev, invinsi cu 2-0 de catre Villarreal.