S-au chinuit degeaba!

0

Fotbaliştii lui Petre Grigoraş au ratat ocazii peste ocazii. Gălăţenii nu au putut reface scorul din tur, favorabil bulgarilor, şi, după o remiză albă, parcursul acestora din Cupa UEFA s-a terminat.

Oţelul Galaţi a remizat, scor 0-0, pe teren propriu în faţa lui Lokomotiv Sofia şi a fost, după 1-3 în tur, eliminată din Cupa UEFA, în faza turului doi preliminar. Gazdele au avut un început ezitant de meci când bulgarii au avut iniţiativa.

După primele zece minute, gazdele au început să-i împin- gă pe adversari spre poarta lui Golubovici. Şirul ocaziilor gălăţene din prima repriză a culminat cu şutul în bară al lui Labukas din minutul 35 şi cu ocazia uriaşă a lui Szekely, scăpat singur cu portarul.

Bulgarii practic nu au contat în atac, mulţumin- du-se să strice fazele de atac ale Oţelului. Dominarea gălăţenilor a devenit totală după pauză, dar nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Golubovici decât prin şuturi de la distanţă. Şi-au pierdut încrederea în repriza a doua Deşi au jucat la potenţial maxim şi cu o dăruire exemplară, elevii lui Petre Grigoraş au avut şi ghinion la ocaziile uriaşe ale lui Kim şi Jula.

Bulgarii erau să dea lovitura în minutul 70, când Baldovaliev a şutat la capătul unui contraatac, dar Borş a reuşit să apere. Odată cu trecerea timpului, gălăţenii şi-au pierdut încrederea în calificare şi, după o nouă ocazie uriaşă a lui Emil Jula, au abandonat lupta. După o calificare frumoasă din Cupa Intertoto, Oţelul a fost eliminată încă din fazele preliminare ale Cupei UEFA, fapt care va afecta coeficientul de ţară al României.