Ruşine, în direct

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Arbitrul Fandel a fost bătut de un fan danez Danemarca a revenit degeaba de la 0-3 în partida de sâmbătă, cu Suedia. La scorul de 3-3, în minutul 89, un fan a pătruns pe teren şi l-a

Arbitrul Fandel a fost bătut de un fan danez

Danemarca a revenit degeaba de la 0-3 în partida de sâmbătă, cu Suedia. La scorul de 3-3, în minutul 89, un fan a pătruns pe teren şi l-a lovit pe arbitrul german Fandel, care tocmai acordase un penalty suedezilor. Meciul a fost suspendat imediat, urmând ca UEFA să decidă penalizările. Cel mai probabil, Danemarca va pierde cu 0-3 la masa verde.

În minutul 26 al partidei de la Copenhaga, suedezii conduceau deja cu 3-0, graţie golurilor marcate de Elmander, de două ori, şi Hansson. Danezii au reuşit o revenire spectaculoasă, egalând cu un sfert de oră înainte de final. Totuşi partida nu a mai fost dusă la bun sfârşit. Cu un minut înainte de final, Poulsen i-a dat un pumn în stomac suedezului Rosenberg, chiar în careul propriei echipe. Arbitrul german Herbert Fandel, care a condus şi ultima finală de Liga Campionilor dintre AC Milan şi Liverpool, i-a acordat roşu direct agresorului şi penalty pentru oaspeţi.

Gazdele vor pierde meciul cu 0-3

Lovitura nu a mai fost executată pentru că, imediat după ce a scos cartonaşul roşu din buzunar, Fandel a fost lovit de un fan danez intrat pe teren, scăpând de o bătaie în toată regula mulţumită jucătorilor care au intervenit. Deşi media locală s-a grăbit să anunţe că Danemarca a pierdut meciul la masa verde cu 0-3, UEFA nu a anunţat încă decizia finală.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite