Rugbistii portughezi, pusi la punct de romani

0

Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins, cu scorul 36-6, nationala Portugaliei, si a trecut pe primul loc in clasamentul Cupei Natiunilor. Din cauza ca in meciul tur portughezii castigasera cu

Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins, cu scorul 36-6, nationala Portugaliei, si a trecut pe primul loc in clasamentul Cupei Natiunilor. Din cauza ca in meciul tur portughezii castigasera cu 16-15, romanii erau obligati sa castige pentru a avea sanse la victoria finala in Cupa Natiunilor. Elevii lui Sauton s-au asezat in jumatatea adversa inca din primul minut, lusitanii aparandu-se cu disperare pe parcursul primei reprize. Din acest motiv, romanii nu au reusit decat un eseu, prin Baraulea. In partea a doua, oaspetii au iesit mai mult la joc, iar romanii au profitat de spatiile goale pentru a mai inscrie inca patru eseuri prin Mersoiu, Sauan (2) si Toderasc. "Sunt satisfacut de rezultat, mai ales ca ne-am impus la o difereanta destul de mare. Au fost doua reprize total diferite. In prima, portughezii s-au aparat bine si nu am reusit sa le penetram apararea, dar dupa pauza am fost mai dinamici si am inscris mai multe puncte", a spus tehnicianul Romaniei, Phillipe Sauton. De partea cealalta, lusitanii au recunoscut ca inaintarea Romaniei a fost cea care a castigat meciul. "Romanii au avut inaintasi mai puternici care ne-au dominat clar pe parcursul jocului. In prima repriza am rezistat, insa in partea secunda ne-au cazut bratele si astfel am cedat. Era greu sa facem mai mult", a precizart Lius Pissara, capitanul portughezilor. Romania va juca in etapele urmatoare in CEN impotriva Spaniei, pe 6 martie la Bucuresti, a Rusiei, pe 20 martie la Krasnodar, si a Georgiei, pe 27 martie la Iasi.