Rugbistii romani au castigat... Cupa "Antim Ivireanu"

0

Georgienii au dominat pe teren in partida disputata, sambata, la Iasi, cu reprezentativa de rugby a Romaniei pentru castigarea Cupei Europene a Natiunilor. Meciul cu rugbistii gruzini era considerat

Georgienii au dominat pe teren in partida disputata, sambata, la Iasi, cu reprezentativa de rugby a Romaniei pentru castigarea Cupei Europene a Natiunilor. Meciul cu rugbistii gruzini era considerat decisiv si cel mai greu din grupa deoarece adversarii au participat, in 2003, la Cupa Mondiala. Cu dificultate, scorul de pe tabela de marcaj a fost schimbat, dupa prima repriza, de la 13-11 pentru nationala Georgiei la 25-18 pentru reprezentativa frunzei de stejar. In plus, tricolorii au promis revansa pentru a mai spala rusinea din singurul meci disputat in deplasare, la Krasnodar, cu nationala Rusiei (24 la 33). Cu sansa a doua pentru castigarea Cupei Europene a Natiunilor, rugbistii romani au castigat... Cupa "Antim Ivireanu", cupa bilaterala infiintata de Georgia si disputata la fiecare partida de rugby cu Romania. Confruntarea de la Iasi a fost condusa de adversari. Dupa ce romanii au punctat dupa doua lovituri de pedeapsa, marcand primele 6 puncte, gruzinii au revenit si au condus pana in ultimele 10 minute ale partidei. Dumbrava si Tofan (trecut pe lista rezervelor) au ratat trei lovituri de pedeapsa si numeroase placaje. A urmat spre final lovitura de pedeapsa punctata de Tofan in minutul 73 si eseul salvator al rezervei Cezar Petrescu din minutul 78. Romanii au jucat pe inaintare, au avut suturi imprecise si au speculat greselile gruzinilor, care au avut putine brese in aparare. Jucatorul cu nr. 13, Cristian Sauan, a fost luat cu Salvarea in prima repriza dupa o accidentare grava la picior. Tehnicianul francez, antrenorul reprezentativei Romaniei - Philippe Sauton - a acuzat suturile imprecise ale tricolorilor si faptul ca arbitrii din Italia nu au sanctionat jucatorii georgieni cu mai multe cartonase in placajele desfasurate sub privirile lor. "Cele mai dificile momente au fost ultimele 20 de minute, cand am fost condusi (...) Nu toti jucatorii romani au evoluat pe posturile lor", a declarat antrenorul Sauton. "Am avut multi jucatori raniti. (...) Am crezut ca vom castiga meciul, desi rugbistii romani sunt mai experimentati. Au profitat de ocazii. Felicit echipa Romaniei care a castigat un meci dificil", a spus si antrenorul georgienilor, Michael Burdzgla.