Romania a spulberat Rusia

0

Nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata, cu scorul de 33-10, reprezentativa Rusiei si a obtinut astfel cea de-a doua victorie din doua partide disputate in cadrul Cupei Europene a Natiunilor.

Nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata, cu scorul de 33-10, reprezentativa Rusiei si a obtinut astfel cea de-a doua victorie din doua partide disputate in cadrul Cupei Europene a Natiunilor. Per ansamblu, meciul s-a aflat la discretia romanilor, acestia reusind inca din minutul 6 un eseu, iar in minutul 32 au mai reusit unul, dar, la pauza, scorul a fost 13-10. Tofan a fost raspunzator pentru acest scor strans, rugbistul ratand doua transformari, plus alte doua lovituri de transformare. Partea secunda a fost un iures al "stejarilor", care au reusit trei eseuri pana in minutul 62, in tot acest timp, rusii nici macar nu au ajuns langa terenul nostru de tinta. Romania a punctat prin Teodorescu (doua eseuri), Mavrodin, Tonita si Sauan (cate un eseu), Tofan (o lovitura de penalizare), si Dumbrava (o transformare, o lovitura de penalizare) in timp ce pentru Rusia au inscris Uskov (un eseu) si Sugrobov (o transformare, o lovitura de penalizare). "Am facut doua reprize diferite ca joc. La pauza am cerut jucatorilor sa renunte la suturile puternice, in conditiile terenului moale, si sa incerce patrunderile pe langa gramada. Tonita a marcat astfel un eseu si a tras practic toata inaintarea dupa el", a spus directorul tehnic al Romaniei, Robert Antonin.