Romania va juca finala turneului din Cipru

0

Tricolorii au invins nationala Belarusului cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Danciulescu si Daniel Niculae

Selectionata Romaniei s-a calificat in ultimul act al turneului din Cipru dupa ce a invins, ieri, nationala Belarusului, cu scorul de 2-0. Tricolorii nu au putut conta decat pe prezenta a doi stranieri, Mihai Tararache si Gabriel Tamas, ceilalti inapoindu-se la echipele de club imediat dupa partida cu Georgia. Meciul cu selectionata belarusa a fost la discretia fotbalistilor romani, care, fara sa forteze vreun moment, au inscris prin Danciulescu, in minutul 32, din lovitura de pedeapsa, si Daniel Niculae, in minutul 49. Singura tresarire de orgoliu a ex-sovieticilor s-a petrecut in minutul 34, cand, dupa o actiune prelungita, Buliga si apoi Kraskhievici nu l-au putut invinge pe portarul Emilian Dolha. In acest meci, care nu intra in palmaresul echipei nationale, selectionerul Iordanescu a rulat intregul lot avut la dispozitie. Dupa doua victorii, in fata Georgiei si Belarusului, nationala Romaniei va juca finala turneului din Cipru, sambata, cu incepere de la ora 15.00. Tricolorii vor intalni invingatoarea partidei dintre Ungaria si Letonia, disputata ieri seara.