România înfruntă Danemarca la CM de tineret

0

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de tineret din Canada, după ce a învins reprezentativa Japoniei, cu scorul de 38-29, dar a şi profitat

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de tineret din Canada, după ce a învins reprezentativa Japoniei, cu scorul de 38-29, dar a şi profitat de înfrângerea surprinzătoare a Sloveniei, în faţa Braziliei, cu scorul de 24-30. Naţionala României a încheiat Grupa A de la CM din Canada cu patru victorii şi o înfrângere, acumulând opt puncte. Primul loc al grupei a fost ocupat de către Franţa, care a jucat, aseară, ultimul meci, contra Sloveniei, dar, indiferent de rezultat, configuraţia primelor două locuri nu va putea fi modificată. Negadu, cea mai bună jucătoare, le-a ajutat pe tricolore să ia un avantaj de cinci goluri încă de la începutul meciului. Diferenţa de înălţime şi greutate între jucătoarele celor două naţionale a fost evidentă pe tot parcursul meciului, la pauză româncele având un avantaj de şase goluri. Din cauza unei suspendări de două minute suferite de fetele noastre în a doua repriză, asiaticele s-au apropiat la patru goluri. Dar, până la final, avea să se înregistreze o diferenţă de nouă goluri, scor final 38-29. În semifinale, echipa României va înfrunta Danemarca, echipă care, în derbiul Grupei B, a învins Coreea cu 30-29, după ce, la pauză, adversarele lor aveau două goluri avans. Meciurile din penultimul act al CM din Canada sunt programate astăzi, de la ora 20.30 (ora României), între Franţa şi Coreea, iar de la ora 23.00, între Danemarca şi România.