Romania, un pas important spre semifinalele CE de handbal din Ungaria

0

Fetele noastre au invins Franta cu 31-25 in primul joc din faza a doua a grupelor

Dupa ce, in urma cu doua zile, echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins Danemarca, campioana olimpica si mondiala, ieri, elevele lui Otelea au reusit o alta partida exceptionala. Romania a invins fara drept de apel reprezentativa Frantei, scor 31-25 si mai are nevoie de o singura victorie din urmatoarele doua meciuri pentru a se califica in semifinalele competitiei. Prima repriza a stat in majoritatea timpului sub semnul echilibrului, nici una dintre formatii nefiind in stare sa se desprinda decisiv pe tabela de marcaj. Frantuzoaicele incep mai bine meciul, iar in minutul zece se distanteaza la doua puncte, scor 4-6. Romania reuseste sa marcheze trei goluri consecutive fara a primi vreunul, astfel ca in numai trei minute situatia s-a rasturnat, 7-6 pentru romance. Pe fondul mai multor ratari ale fetelor noastre, Franta revine in meci si se distanteaza la trei goluri in minutul 20. Pe finalul primei reprize iese la rampa Avadanii, care marcheaza de patru ori, si, profitand de ineficacitatea oaspetelor, Romania intra in avantaj la pauza, 15-13. Elevele antrenate de Otelea incep a doua repriza extraordinar, si, in zece minute marcheaza cinci goluri, primind numai doua. Urmatoarele noua minute s-a mers cap la cap, fiecare formatie marcand cate un gol. Apoi, intre minutele 49 si 53, Romania marcheaza de patru ori, de doua ori prin Avadanii si o data prin Maier sI Gatzel, si urca scorul la 29-20. Profitand de avantajul substantial luat in aceasta perioada, romancele se relaxeaza si permit adversarelor sa se apropie pe tabela de marcaj, fara insa a pune in pericol victoria noastra. Astfel, Romania invinge Franta cu 31-25 si a facut un prim pas pentru calificarea in semifinalele competitiei. Cea mai buna jucatoare romanca a fost Avadanii, care a marcat 10 goluri, ea fiind secundata de Gogarla, care a inscris de noua ori. De asemenea, Maier, Lungu sI Gatzel au marcat trei goluri, Bradeanu doua, iar Cristina Varzaru a inscris o data. In poarta, Luminita Dinu s-a descurcat bine, avand un procentaj de 34 la suta la mingi aparate. Astazi, Romania va intalni reprezentativa Ungariei iar maine Austria, avand nevoie de o singura victorie pentru a putea face parte dintre cele mai bune patru echipe din Europa.