Romania, adio Olimpiada!

0

Dupa ce au pierdut cu Slovenia, 28-30, fetele antrenate de Cornel Otelea au ratat totul, inclusiv calificarea la Olimpiada de anul viitor

Desi inceputul Campionatelor Mondiale de handbal feminin a fost bun, cu jocuri consistente si cu rezultate foarte bune, egalul cu Ucraina, 28-28, fiind cel mai potrivit exemplu, nationala feminina a Romaniei a continuat dezastruos, reusind ca in trei meciuri sa rateze tot ce se putea rata. A fost, mai intai, infrangerea suferita in fata Norvegiei care ne-a facut sa ne calificam in faza a doua a grupelor cu un singur punct. Apoi, odata ajunse in grupa, fetele noastre nu aveau voie sa piarda nici un meci dar nu au fost in stare sa bata pe nimeni si, cum era si normal, a ramas pe ultimul loc in grupa noastra. Dupa infrangerea, oarecum normala, suferita in fata Ungariei, fetele noastre au pierdut si la Slovenia, 28-30, rezultat care ne-a distrus orice speranta de calificare la Olimpiada, in conditiile in care era clar pentru toata lumea ca nu mai avem nici o sansa la un loc in semifinalele mondialelor. Din pacate, ca in fiecare din ultimele patru meciuri, Romania a jucat foarte slab, atat in atac cat si in aparare si, in fata unei echipe care nu a impresionat, nu am reusit mai nimic. Ex-iugoslavele au condus ostilitatile din primele minute pana la final, avand, in permanenta, un avantaj de doua-trei goluri. La pauza conduceau cu 15-12 pentru ca la final, la capatul unei reprize secunde putin mai buna pentru fetele lui Otelea, sa se impuna cu 30-28. In ceea ce ne priveste, am fost din nou foarte slabe pe atac, in special pe extreme, unde s-a gresit extraordinar de mult, iar de la noi, in meciul cu Slovenia, nu s-au remarcat decat Senocico si Simona Gogarla, cu cele cinci goluri trecute in contul fiecareia. De altfel, Senocico a fost cea mai buna jucatoare si in meciul cu Ungaria, in care a inscris, de asemenea, cinci goluri, dar din moment ce nu a fost ajutata suficient de coechipiere, nu s-a putut mai mult. Acest rezultat le-a dat jucatoarelor din Slovenia sansa sa joace pentru un loc in semifinale, le-a asigurat prezenta la Olimpiada. Fetele noastre, cu moralul la pamant dupa ce au crezut ca pot invinge Slovenia, dar nu au facut-o, au jucat aseara cu Germania intr-un meci mai degraba de palmares, in conditiile in care nici noi, nici nemtoaicele, nu mai aveam nici o sansa sa ne calificam in semifinale si, din pacate, in ceea ce ne priveste, nici la Olimpiada.