Romania se bate cu Cehia pentru a ajunge la Campionatul Mondial de handbal feminin

0

Reprezentativa de handbal feminin a Romaniei va intalni echipa Cehiei in barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial care se va desfasura, in perioada 5-18 decembrie 2005 in Rusia, s-a stabilit

Reprezentativa de handbal feminin a Romaniei va intalni echipa Cehiei in barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial care se va desfasura, in perioada 5-18 decembrie 2005 in Rusia, s-a stabilit in urma tragerii la sorti efectuate ieri la Budapesta. Meciul tur va avea loc pe 11 sau 12 iunie, in Cehia, mansa secunda urmand sa se desfasoare in Romania, pe 18 sau 19 iunie 2005. In alta ordine de idei, Romania s-a clasat pe locul sapte la CE din Ungaria, dupa ce a dispus cu 37-28 de reprezentativa Spaniei, in fata a doar 500 de spectatori. Ibericele au luat meciul in serios, astfel ca au dominat autoritar prima repriza si au condus chiar si cu patru goluri. La pauza insa, ibericele au pastrat doar un gol avans, scor 17-16. In repriza secunda, romancele si-au revenit din amorteala si au inceput sa marcheze gol dupa gol, impunandu-se in final cu 37-28. "S-a simtit oboseala acumulata dupa cele sase meciuri disputate in doar noua zile. Am inceput mai greu, dar pana la urma ne-am revenit si am castigat fara emotii", a spus Oana Manea. Meciul cu Spania a reprezentat ultima prezenta pe banca nationalei a lui Cornel Otelea, care va fi inlocuit, cel mai probabil, cu Mariana Tarca. Din 2001, de cand a fost instalat in fruntea echipei nationale feminine a Romaniei, Cornel Otelea nu si-a indeplinit niciodata obiectivul. Locul 7 la CE din 2002, locul 10 la CM de anul trecut si locul 7 la actuala competitie din Ungaria. "Cea care va continua munca poate o sa aiba mai multa intelepciune. Nu sunt multumit cu acest loc sapte ocupat, dar mai mult nu cred ca se putea", a declarat Otelea.