Româncele au zdrobit şi Azerbaidjanul

0

După ce a trecut la pas de Italia, reprezentativa României a făcut scor şi cu Azerbaidjanul (46-21), în cel de-al doilea meci al turneului preliminar de calificare la Campionatul Mondial din

După ce a trecut la pas de Italia, reprezentativa României a făcut scor şi cu Azerbaidjanul (46-21), în cel de-al doilea meci al turneului preliminar de calificare la Campionatul Mondial din 2007, care are loc la Râmnicu Vâlcea. Singurele momente neprevăzute s-au consemnat doar în primele minute, când azerele au condus cu 3-1 şi 5-4. Acest lucru s-a dovedit a fi însă doar un simplu foc de paie, elevele lui Gheorghe Tadici preluând total iniţiativa şi ajungând să conducă la pauză cu 23-13. În partea a doua, tricolorele au evoluat pragmatic şi, graţie Luminiţei Huţupan, care a închis poarta, s-au distanţat pe tabelă, pentru un final pe care l-au tratat cu toată lejeritatea. Pivotul Ionela Gâlcă a fost cea mai bună marcatoare a noastră, cu 11 reuşite, celelalte goluri ale noastre fiind reuşite de: Valentina Elisei Ardean (8), Cristina Vărzaru (7), Oana Manea (5), Adriana Nechita, Ramona Maier Farcău, Steluţa Luca (câte 3), Valeria Motogna (2), Cristina Neagu, Roxana Gheorghe, Mihaela Tivadar şi Raluca Ivan. În ultimele două partide de la Râmnicu Vâlcea, România va întâlni Islanda (sâmbătă, ora 17.00) şi Portugalia (duminică, ora 10.00)