Roma, ingenuncheata de Villarreal

0

Genclerbirligi a reusit sa invinga pe Valencia cu 1-0, lucru pe care echipa lui Mircea Lucescu nu l-a putut realiza

Formatia la care evolueaza si Cristian Chivu a pierdut fara drept de apel meciul din Cupa UEFA, jucat in deplasare cu Villarreal. Lipsita de aportul mai multor titulari, printre care si Chivu, Roma a fost invinsa cu scorul de 2-0 de catre spanioli, golurile fiind marcate de catre Sonny Anderson si Jose Mari. Venit la Villarreal in aceasta pauza competitionala, antrenorul Francisco Garcia a reusit deja sa obtina cateva rezultate notabile. In afara acestei victorii in fata Romei, Villarreal reusise sa elimine anterior pe Galatasaray. Dupa un rezultat de egalitate in Turcia, 2-2, trupa lui Garcia a "maturat" cu turcii in cea de-a doua mansa, impunandu-se cu scorul de 3-0. "Este un vis devenit realitate. Am stiut mai bine sa gestionam ocaziile avute, astfel ca in Italia vom porni cu un avantaj de doua goluri. Stiu ca returul nu va fi usor, dar speram sa-i eliminam pe italieni", a spus imediat dupa terminarea partidei Francisco Garcia. De partea cealalta, Capello crede ca meciul s-a pierdut in prima repriza cand italienii le-au permis ibericilor sa faca legea pe teren. "I-am lasat pe cei de la Villarreal sa conduca jocul in prima repriza, in timp ce noi am jucat foarte prost. In ultimele 20 de minute ale meciului ne-am creat cateva ocazii bune de a marca, iar acest lucru imi da incredere ca putem intoarce rezultatul in meciul tur", a declarat dezamagit Capello. Bomba serii in Cupa UEFA a explodat in Turcia, unde Genclerbirligi a reusit sa invinga pe Valencia, scor 1-0, lucru de care echipa lui Mircea Lucescu, Besiktas, nu a fost in stare. Un gol marcat din penalty in prima repriza i-a dus pe turci in avantaj, si, chiar daca Valencia a atacat cu toti jucatorii in partea a doua a meciului, rezultatul de pe tabela a ramas neschimbat. "Am jucat impotriva unei echipe care are jucatori extrem de tehnici. Apararea a evoluat perfect, nici un iberic nereusind sa ajunga la poarta noastra. Sunt fericit ca am invins una din cele mai puternice echipe din Europa", a spus tehnicianul turcilor, Ersun Yanal. Victoria turcilor a fost facilitata si de numeroasele absente din lotul lui Benitez, Aimar, Mista, Baraja si Marchena nefacand deplasarea pentru confruntarea cu Genclerbirligi. Un alt rezultat neasteptat a fost si infrangerea Barcelonei pe terenul celor de la Celtic, scor 1-0, intr-un meci in care au fost eliminati nu mai putin de trei jucatori, unul de la gazde si doi de la oaspeti. In celelalte meciuri din Cupa UEFA s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Bordeaux-Club Brugge 3-1, Newcastle-Mallorca 4-1, Benfica-Inter Milano 0-0, Liverpool-Marseille 1-1, Auxerre-PSV 1-1.