Roger Federer s-a indragostit de iarba de la Wimbledon

0

Elvetianul a revenit de la 0-1 la seturi pentru a se impune cu 4-6, 7-5, 7-6, 6-4 in fata americanului Andy Roddick, cucerind cel de-al doilea titlu consecutiv la Londra

Favorit incontestabil al turneului de Mare Slem de la Londra, pe care il si castigase anul trecut, Roger Federer a inceput destul de apatic finala cu Andy Roddick, americanul de 21 de ani care ii "toaca" pe toti cu serviciile de peste 220 de km/h. Neatent, lasand impresia ca este distrat si cu gandul in alta parte, Federer a gresit destul de mult in primul set, iar Andy Roddick nu a avut altceva de facut decat sa serveasca "bomba" dupa "bomba", incurajat si de break-ul reusit foarte devreme in set. Americanul s-a impus cu 6-4 si abia din acest moment a lasat impresia ca se trezeste la viata. In cateva minute a dus scorul la 4-0 in favoarea lui in setul secund, dar Roddick a gasit puterea sa revina si sa egaleze la patru. Intrerupt de ploaie de cateva ori, meciul a intrat, in cele din urma, pe fagasul anticipat de specialisti si Federer si-a aparat cu succes titlul de anul trecut, desi a avut serios de tras cu pustiul teribil al tenisului american. Federer a castigat acest al doilea titlu si cecul de peste 895.000 de euro pentru ca are mai multa experienta, pentru ca si-a dorit mult mai mult victoria si, asa cum declara ori de cate ori are ocazia, pentru ca este indragostit de Wimbledon si nu vrea sa dezamageasca aici niciodata.