Real i-a desfiinţat pe ucraineni

0

După mult prea multe zile de fotbal cenuşiu, publicul de pe Santiago Bernabeu a redescoperit zâmbetul. La cum s-a jucat la Madrid, locul doi în grupă se îndepărtează rapid de Steaua. Cu

După mult prea multe zile de fotbal cenuşiu, publicul de pe Santiago Bernabeu a redescoperit zâmbetul. La cum s-a jucat la Madrid, locul doi în grupă se îndepărtează rapid de Steaua. Cu Dinamo Kiev, Real a redevenit galactică, reuşind cinci goluri fără să pară că forţează. Ruud van Nistelrooy a început execuţia ucrainenilor, marcând pentru 1-0 în minutul 19. Al doilea gol al madrilenilor a fost cu totul special. I-a aparţinut lui Raul, simbolul din ce în ce mai contestat al echipei. Reyes a făcut 3-0 chiar înainte de pauză, într-un meci care a arătat o poftă ofensivă atipică pentru o echipă antrenată de Fabio Capello. În faţa unui adversar mai mult decât modest, elevii italianului s-au autodepăşit după pauză, deşi Milevsky a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 46. Eliberat de frustrările unei sterilităţi îndelungate, Raul a înscris pentru 4-0 cu 30 de minute înainte de final, pentru ca Van Nistelrooy să dea ultima lovitură: 5-1, dintr-un penalty care a adus şi eliminarea lui şovkovski. Vestea bună? Jocul lui Dinamo Kiev. A arătat şi la Madrid că e complet străină de Liga Campionilor, ajungând la 9 goluri primite în două meciuri.