Razvan Selariu, locul sase la Mondiale

0

CAMPIONATELE MONDIALE DE gimnastica au continuat in sala "Rod Laver Arena" din Melbourne cu finala la individual compus masculin, printre cei 24 de sportivi aflanduse si reprezentantul

CAMPIONATELE MONDIALE DE gimnastica au continuat in sala "Rod Laver Arena" din Melbourne cu finala la individual compus masculin, printre cei 24 de sportivi aflanduse si reprezentantul nostru Razvan Selariu. Clasat pe locul cinci in calificari, romanul, vicecampion european in acest an, a concurat in cea mai tare grupa, el deschizand seria exercitiilor la sol. Din pacate, evolutia sa a fost departe de asteptari, erorile comise obligandu- i pe arbitri sa-l noteze doar cu 8,325. Calul cu manere s-a dovedit si el greu de stapanit, nota 8,962 facand ca dupa doua rotatii Selariu sa se plaseze in jumatatea a doua a clasamentului, departe de podiumul provizoriu. Au urmat insa doua aparate la care Razvan a dat masura adevaratei sale valori, inelele si sariturile, la care a primit note mari, 9,400, respectiv 9,562, astfel incat, inaintea ultimelor doua rotatii, el a urcat spectaculos in clasament, pana pe locul patru, reintrand in lupta pentru o medalie. Inexactitatile comise la paralele, pentru care a fost notat cu 8,900, l-au coborat insa pe pozitia a sasea, pe care sia pastrat-o si dupa exercitiul la bara, la care a fost notat cu 9,287. Medalia de aur, prima acordata la aceasta editie a CM, a revenit marelui favorit, japonezul Hiroyuki Tomita, care a fost secondat de compatriotul sau Hisashi Mizutori, treapta a treia a podiumului fiind ocupata de Denis Savenkov din Belarus, cel pe care Selariu reusise sa-l invinga la Europene. Reprezentantul nostru a totalizat 54,436 puncte, cu 0,676 puncte mai putin decat medaliatul cu bronz. Pentru Selariu, Campionatele Mondiale s-au incheiat practic aici, el nefiind calificat in finalele pe aparate. Astazi are loc concursul individual compus feminin, la care Romania este reprezentata de Floarea Leonida, ocupanta locului 14 in calificari.