Rapidul, pe trei, la egalitate cu Dinamo

0

Chiar dacă au marcat în ultimul minut al prelungirilor (Rapid FCM Bacău, 2-1), giuleştenii au intrat puternic în lupta pentru titlu, meciul din etapa viitoare, contra Stelei, putând avea caracter decisiv.
Fotbaliştii lui Răzvan Lucescu au avut de tras din greu pentru a termina învingători în faţa formaţiei FCM Bacău. Golul izbăvitor a fost înscris de fundaşul Ionuţ Rada, în minutul 94, după ce Vali Negru deschisese scorul (65), iar moldoveanul Bobi Verdeş egalase în minutul 77. "Am obţinut trei puncte şi asta este foarte important. Dacă băcăuanii ar juca în toate meciurile care au mai rămas de disputat la fel cum au făcut-o cu noi, cu siguranţă se vor salva de la retrogradare", a spus atacantul Daniel Niculae despre evoluţia moldovenilor. "A fost cea mai importantă victorie, aveam nevoie de ea mai mult decât de cea din partida cu Dinamo", a adăugat Lucescu. "Mă bucur acum mai mult decât la victoriile din Cupa UEFA", a precizat preşedintele Dinu Gheorghe. Pofta de joc arătată de elevii lui Cristi Popovici a fost taxată de rapidişti, care au lăsat să se înţeleagă că moldovenii au primit ajutor financiar din partea echipelor aflate în lupta pentru titlu. "Deşi sosită în Giuleşti din poziţia de