Rapid, mai tare ca AC Milan

0

Giulestenii au invins miercuri seara cu 2-0 echipa care a batut campioana Europei in Italia

Aureolata de senzationala victorie obtinuta in fata campioanei Europei, AC Milan, pe care a batut-o la Cesena, FC National a crezut ca nu o sa aiba probleme cu Rapidul lui Copos. Din pacate pentru ei, socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ si, la capatul unui joc foarte disputat, toate cele trei puncte au luat drumul Giulestiului. Rapid s-a impus cu 2-0, dupa ce au inscris Iencsi, in minutul 72, din penalty, si Badoi, in minutul 83, si a ajuns la numai doua puncte de Steaua. Echilibrat pana in momentul in care portarul Popa, erou in meciul cu Milan, a facut faultul din care a fost acordat penalty-ul, meciul a scos la rampa echipa lui Rednic, Rapidul reusind, cu noroc, prima victorie in actualul sezon. "Am avut mare noroc", a spus dupa joc George Copos, "dar mai bine aveam in meciul cu Anderlecht". Patronul giulestenilor, inca foarte suparat dupa ce Rapid a ratat calificarea in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, a fost la meci pentru ca a simtit ca echipa are nevoie de el, si nu pentru ca i-ar fi facut placere. Din pacate, nici fotbalistii giulesteni nu au reusit sa treaca peste supararea provocata de meciul de la Bruxelles, dar Iencsi, cel mai bun rapidist miercuri seara, crede ca aceasta victorie va readuce Rapidul pe drumul cel bun.