Rapid prinde viteza la final de campionat

0

Jucatorii rapidisti regreta demisia lui Ioan Becali

Lupta de la distanta pentru locul trei dintre Rapid si Craiova a continuat si in aceasta etapa. Atat Rapidul, cat si Craiova s-au impus la acest sfarsit de saptamana, astfel ca duelul se va da pana in ultima etapa. Elevii lui Viorel Hizo s-au impus cu scorul de 4-0 in deplasarea de la Alba Iulia, meciul marcand si revenirea pe gazon a lui Daniel Niculae. Partida s-a terminat, practic, inainte de a incepe, pentru ca, in minutul 16, Daniel Niculae a reusit sa marcheze golul care a turnat plumb in picioarele gazdelor. Dupa marcarea golului, Rapidul s-a retras in propria jumatate de teren si a contraatacat periculos. Nevoita sa construiasca, Apulum s-a impotmolit de fiecare data la marginea careului, iar ocaziile la poarta lui Dolha au aparut in urma unor faze intamplatoare. Singurul jucator de la gazde care a pus intr-adevar in pericol poarta giulestenilor a fost Maier, care in minutele 30 si 35 ar fi putut aduce egalarea. In partea a doua a meciului, Rapidul a mai marcat de trei ori, o data prin Ilyes, in minutul 64, si de doua ori prin Sabin Ilie, in minutele 74 si 90. "Dezastru este singurul cuvant care poate fi spus dupa aceasta partida. Ne cerem scuze fata de suporteri si vom incerca sa terminam aceasta editie de campionat, iar din vara, Dumnezeu stie ce se va intampla", a spus tehnicianul celor de la Apulum. De altfel, cu o seara inaintea meciului, jucatorii de la Apulum au discutat timp de doua ore cu primarul Mircea Hava despre rezolvarea problemelor financiare ale clubului. De partea cealalta, Viorel Hizo s-a referit mai putin la partida si a vorbit mai mult de zvonurile care spuneau ca Rapidul va arbitra lupta pentru retrogradare. "Indiferent ce se va intampla in acest campionat, Rapid nu se va da la o parte din calea nimanui pentru ca ne dorim prea mult ca echipa sa ramana pe locul trei. In ciuda zvonurilor din ultima perioada, conform carora Rapid va arbitra lupta pentru retrogradare din Divizia A, va spun ca noi ne vom apara corect sansele, indiferent de numele adversarilor", a declarat Hizo. In alta ordine de idei, fotbalistii "alb-visinii" au spus ca regreta plecarea lui Ioan Becali la finalul sezonului competitional. "Normal, nu ne-a picat bine. Eu zic ca s-a grabit atunci cand a anuntat ca pleaca, dar sper sa se razgandeasca. Cata vreme a fost dansul, am fost platiti la timp, nu au existat probleme", a afirmat Vali Badoi.