Rapid a oprit la semnalul Farului

0

* "Hai, Giovanni, hai, Giovanni, pleaca!", au strigat fanii visiniilor * "Dupa cum ne-am prezentat, am fost umbra unei campioane", a spus Hizo dupa ce Rapidul a pierdut cu scorul de 3-2 in fata Farului Constanta

In momentul in care Giovanni Becali l-a inscaunat pe Hizo ca succesor al lui Dan Petrescu, a spus ca nu asteapta minuni de la noul tehnician, rolul acestuia fiind de a remonta moralul fotbalistilor. Farul Constanta, echipa care nu reusise nici un succes in deplasare in acest sezon, reprezenta victima ideala. Dar Hizo a facut din start o mare greseala tactica, care avea sa duca la victoria Farului cu scorul de 3-2. Hizo a preferat sa joace cu trei fundasi, in conditiile in care Farul nu a avut decat un atacant, pe Baltoi, si l-a tras pe Negru in defensiva, vaduvind mijlocul de un fotbalist combativ. Improvizatia lui Hizo s-a destramat inca din minutul trei, cand Balasa a finalizat un contraatac al oaspetilor. Rapid a cazut sub lovitura primita si 30 de minute mai tarziu a mai primit un gol, autor fiind Lungu. Giulestenii au replicat prin Godfroid, care a marcat in minutul 41 si se parea ca "alb-visiniii" vor reveni pe tabela de marcaj. Finalul reprizei a adus inca un gol pentru Farul, marcator fiind Cristocea, dintr-o lovitura de la 11 m. Partea a doua a jocului s-a disputat la fel ca prima, Rapid atacand haotic si Farul contraatacand periculos. Golul lui Nita din finalul reprizei nu a facut decat sa intarate si mai mult galeria, care pe parcursul meciului i-a cerut lui Giovanni Becali sa plece din Giulesti: "Hai, Giovanni, hai, Giovanni, pleaca!". De altfel, presedintele Rapidului a parasit arena inca din minutul 70. "Vazand cele doua meciuri ale Rapidului la televizor, cu Bacaul si Craiova, nu mi-am inchipuit ca nu putem sa alergam. Jucatorii nu au fost toti sanatosi si este o dilema pentru mine modul in care s-au accidentat atat de multi fotbalisti la antrenamente. Trebuie sa gasesc in aceasta saptamana solutii pentru meciul de la Brasov, trebuie sa recuperez jucatorii. Dupa cum ne-am prezentat astazi, am fost umbra unei campioane", a spus Viorel Hizo. De partea cealalta, Ion Marin radia de fericire, cele trei puncte fiind o adevarata mana cereasca pentru constanteni. "Imi pare rau pentru Hizo ca a pasit cu stangul, dar ma bucur pentru noi ca am recuperat trei puncte la adevar, care sunt mari, cat roata carului. Nu cred ca am castigat cu sansa, cred ca am meritat victoria, mai ales ca am reusit sa ne surprindem adversarul", a comentat "Sapaliga".