Rapid si Silcotub ne duc in Europa handbalistica

0

In Cupa Cupelor, Rapid a invins, pe teren propriu, cu 44-41 formatia Havelsan Ankara, in timp ce, in Cupa EHF, Silcotub a invins, tot pe teren propriu, cu 28-23, formatia franceza Havre HAC

Formatia de handbal feminin Rapid CFR Bucuresti s-a calificat, ieri, in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, dupa ce a invins, pe teren propriu, scor 44-41, echipa turca Havelsan Ankara, in mansa a doua a turului patru al competitiei. In primul tur, in Turcia, elevele antrenate de Gheorghe Covaciu pierdusera cu 37-38. In partida de ieri, rapidistele au luat conducerea pe tabela de marcaj in minutul 12, iar pana la finalul primei reprize au reusit sa se distanteze la patru goluri, scor 23-19. In repriza a doua, jucatoarele din Turcia au revenit si s-au apropiat de mai multe ori la un gol diferenta. Cu un minut inainte de final scorul era 43-41 pentru Rapid, iar un gol marcat de adversare ar fi insemnat ratarea calificarii in sferturi. Elena Moise a inscris insa in ultimele secunde, stabilind scorul 44-41, care a adus calificarea echipei sale. "Si in Turcia am avut o partida foarte dificila. Galeria a fost al optulea jucator si ne-a ajutat sa castigam meciul. Obiectivul nostru este sa ajungem cat mai sus in Cupa Cupelor, daca se poate, pana in finala. Deocamdata este bine ca am ajuns in sferturi si imi felicit jucatoarele ca au rezistat finalului de meci de infarct", a spus Covaciu. Jucatoarea Alina Dobrin a declarat, la finalul partidei, ca dedica victoria familiei. De asemenea, Dobrin a multumit suporterilor, care au incurajat echipa pe toata durata meciului. "Ne asteapta meciuri din ce in ce mai grele si ne dorim, daca nu castigam cupa, macar sa ajungem in finala", a declarat Dobrin. Alaturi de Rapid, si Silcotub Zalau isi continua aventura in Europa. Elevele antrenate de Gheorghe Tadici au invins pe teren propriu, cu scorul de 28-23, formatia franceza Havre HAC si s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei EHF. Silcotub pierduse meciul tur cu scorul de 27-32, calificandu-se in faza urmatoare a competitiei datorita numarului mai mare de goluri inscrise in deplasare. "Le-am aratat francezilor ca exista un Dumnezeu si ca am obtinut calificarea, dupa ce am fost furati pe terenul lor in meciul tur. Degeaba reclama arbitrajul de acum, pentru ca ceea ce a fost acum a fost joaca de copii fata de meciul de acum o saptamana", a spus Tadici, care a avut cinci jucatoare indisponibile pentru acest meci. Jucatoarea Roxana Gatzel, care a jucat ieri fara un dinte, dupa ce a fost lovita in meciul tur, a inscris sapte goluri, fiind a doua marcatoare a echipei din Zalau, dupa Ramona Farcau, cu 12 reusite. La formatia Havre HAC nu a evoluat jucatoarea romana Cristina Dirjan, care a suferit o entorsa inainte de meciul tur.