Presedintele Emanoil Savin a vrut sa-si dea afara antrenorul in timpul conferintei de presa

0

Partida a constituit o revansa pentru fostul antrenor al lui Apulum, Aurel Sunda, care, desi antreneaza echipa clujeana, a fost primit cu urale de publicul din Alba-Iulia

CFR Cluj a reusit una dintre surprizele etapei, reusind sa se impuna, cu 4-2, pe terenul formatiei Apulum, revelatia sezonului trecut. Desi au avut de suferit timp de 90 de minute, suporterii nu si-au uitat fostul antrenor Aurel Sunda, venit in postura de adversar la Alba-Iulia. A fost revansa perfecta pentru Sunda care a fost nevoit sa paraseasca pe Apulum la inceputul returului editiei trecute. Sunda a intrat pe stadionul "Victoria-Cetate" in uralele frenetice ale suporterilor din Alba Iulia, care s-au ridicat in picioare pentru a-si arata simpatia pentru tehnicianul care a promovat echipa in Divizia A. Pe teren, elevii lui Sunda au facut legea, Turcu si Marginean ducand scorul la un neverosimil 0-2 in minutul 37 in fata unei echipe care nu a cunoscut infrangerea in aceasta editie de campionat. Jucatorii lui Apulum s-au trezit din pumn si au reusit sa revina pana la pauza prin autogolul lui Astilean, din minutul 39 si reusita lui Stanciu in minutul 44. A fost doar un foc de paie, oaspetii dominand clar cea de-a doua parte a jocului, cand au mai inscris de doua ori prin atacantul Adrian Anca, in minutele 70 si 72. Partida s-a incheiat in huiduielile generale ale publicului dupa o repriza secunda in care favoritii lor nu au jucat nimic. Antrenorul gazdelor, Stelian Gherman, si-a asumat responsabilitatea pentru esec, in ciuda absentelor din lot. "Vreau sa incep prin a-i felicita pe cei mai buni de astazi, adica echipa CFR Cluj. Am avut o serie de probleme medicale, Bumb nu a jucat deloc, iar Paleacu si Iurisniti nu au fost complet refacuti, dar asta nu scuza cu nimic prestatia slaba. Sunt responsabil in totalitate de jocul echipei, pentru ca nu am reusit sa gasesc solutia ideala in alcatuirea formulei de start", a declarat Gherman. Cainta tehnicianului nu l-a impresionat deloc pe presedintele Consiliului de Administratie al lui Apulum, Emanoil Savin, care a vrut sa-l demita pe Gherman chiar in timpul conferintei de presa, amenintandu-l ca nu va mai antrena nici o echipa din Divizia A. "Nu stii nimic. Esti cel mai slab antrenor din Divizia A. Nu putem baga in teren fotbalisti care nu pot juca nici in sala. Cat timp voi fi la Alba Iulia, tu nu vei mai antrena aici. Vei mai antrena in Divizia A cand va mai juca si Sarbu (n.r. - jucator la Apulum) in Divizia A, adica niciodata. Iti promit", a spus Savin. Din fericire pentru Gherman, presedintele executiv Viorel Malusel nu a fost de acord cu Savin, amanand verdictul pana luni.