Portarul Turcas face cadou un punct Rapidului

0

Rapid a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul sustinut in deplasare cu Apulum Alba Iulia, golul giulestenilor fiind marcat dupa o gafa de proportii a portarului gazdelor Turcas

Inaintea partidei de la Alba Iulia jucatorii giulesteni au declarat la unison ca, daca vor pierde meciul cu Apulum, isi pot lua adio de la o participare in cupele europene. De partea cealalta, ardelenii doreau sa se revanseze in fata suporterilor dupa ce inregistrasera o infrangere rusinoasa, scor 6-1, impotriva celor de la Gloria Bistrita. Asa ca cele doua echipe au fost interesate, in primul rand, sa nu primeasca gol. Pentru meciul de la Alba Iulia, Razvan Lucescu a operat cateva modificari in echipa de start. Astfel, prin eliminarea din lot a lui Sabin Ilie, Valentin Badoi a devenit atacant, iar in linia mediana si-a facut aparitia armeanul Artiom Karamian, revenit dupa o accidentare. Dupa cateva momente de talonare la inceputul reprizei, gazdele au prima mare ocazie de gol. In minutul 20 Marius Constantin intervine excelent la Galdean la marginea careului din pozitia de ultim aparator si isi salveaza echipa de la un probabil gol. Rapidul se dezmeticeste repede si incepe asediul la poarta lui Turcas. Maldarasanu, Aliuta si Ilyes incearca suturile de la distanta, dar fara efect pe tabela de marcaj, in timp ce Karamian trimite centrare dupa centrare in fata portii, dar portarul Turcas ajunge la toate baloanele. Rapid revine de la cabina mai decisa sa castige, iar suturile la poarta gazdelor se inmultesc, dar pe tabela de marcaj nu se schimba nimic. In minutul 65, gazdele reusesc sa deschida scorul, dupa ce Balauru trage de la 14 metri, iar mingea, care in prima faza loveste bara, zboara in spatele lui Dolha si intra in poarta declansand fiesta in tribune. Lucescu scoate un fundas, Marius Constantin si mai introduce un atacant, Arman Karamina, insa giulestenii nu reusesc sa-si creeze ocazii periculoase la poarta lui Karamian. Abia in minutul 80 Rapidul ar fi putut egala, dar armeanul Artiom Karamian a trimis pe langa poarta de la numai sase metri. In faza imediat urmatoare, Apulum si-ar fi putut majora avantajul pe tabela de marcaj, dar Stanciu nu a putut profita de gafa lui Badoi. Elevii lui Razvan Lucescu reusesc sa egaleze in minutul 87, dupa o gafa a portarului Turcas, care a lasat sa-i sara peste maini o minge sutata de catre Daniel Niculae. Ultima ocazie de gol a meciului a apartinut celor de la Apulum, cand, in al doilea minut de prelungire, Paleacu trage senzational de 30 de metri dar mingea trece putin pe langa poarta lui Dolha.