Poloistii romani, bagati la apa de Croatia

0

Plecata la Rio de Janeiro pentru a incerca sa se califice la Jocurile Olimpice de la Atena, nationala de polo a Romaniei a avut evolutii apreciate in America de Sud. De altfel, poloistii romani au

Plecata la Rio de Janeiro pentru a incerca sa se califice la Jocurile Olimpice de la Atena, nationala de polo a Romaniei a avut evolutii apreciate in America de Sud. De altfel, poloistii romani au reprezentat poate singurul sport de echipa care nu s-a facut de ras in incercarea de a se califica la JO. Romanii au facut parte din grupa A, alaturi de Croatia, Germania, Canada, Polonia si Puerto Rico. Inceputul a fost greu pentru tricolori, care in primul meci au infruntat Croatia, una din marile puteri ale acestui sport. Elevii lui Raducanu au fost invinsi de croati cu scorul de 7-5, cel mai bun marcator al meciului fiind Nikola Frankovic, poloistul de 21 de ani marcand patru goluri. Romanii si-au luat revansa in partida urmatoare cand au invins Polonia cu 9-3, dupa primele doua reprize scorul fiind deja 5-0 pentru nationala tricolora. Cosmin Radu a fost desemnat omul meciului, el reusind sa marcheze patru goluri. Dupa ce Croatia invinsese si Germania, ocupanta locului doi urma sa se decida in meciul direct dintre romani si germani. Scorul final a fost 2-2, cele doua nationale fiind egale la mai multe capitole. Dupa egalitatea de pe tabela de marcaj, romanii si germanii au fost egali si la numarul de atacuri ratate, iar portarii au aparat acelasi numar de mingi. Meciul cu Puerto Rico nu a reprezentat decat un galop de sanatate din partea nationalei noastre, care s-a impus la final cu scorul de 14-1. Ultimul meci din grupa a fost contra Canadei. Chiar daca porneau ca favoriti, romanii au avut mult de furca cu ambitiosii canadieni, care ne-au pus probleme in prima si in ultima repriza. Scorul final, 8-5, nu a fost de ajuns pentru a ocupa locul doi in grupa, care a fost adjudecat de Germania la numai un gol diferenta. Din cauza ca s-a clasat pe locul trei, Romania a trebuit sa joace contra Slovaciei, o alta forta a acestui sport. Romanii au inceput foarte bine meciul, dupa prima repriza ei conducand cu 3-0. Slovacii nu au putut recupera diferenta de trei goluri, scorul final fiind de 8-5 pentru elevii lui Liviu Raducanu. Datorita acestui succes romanii au ajuns in semifinalele turneului de calificare, unde au dat piept din nou cu Croatia. Meciul din aceasta faza a competitiei nu a mai semanat deloc cu cel din grupe, romanii pierzand fara drept de apel, scor 12-0. O victorie contra rusilor in finala mica, disputata ieri dupa inchiderea editiei, reprezenta ultima sansa pentru tricolori de a se califica la JO, insa, indiferent de rezultat, merita remarcat jocul bun practicat de poloistii romani.