Poli "Unirea" Iasi si Poli AEK Timisoara au jucat cu "lanterna rosie" pe masa

0

Cu 3-2 pe teren propriu, iesenii par a avea o iarna linistita

Poli "Unirea" Iasi si Poli AEK Timisoara, codasele clasamentului Diviziei A "Burger" la fotbal - contracandidate la retrogradare (distantate de doar un punct inaintea disputei de ieri dupa-amiaza) - s-au intalnit la Iasi, in etapa a XIV-a, luptand pentru locul 15 sau chiar 14. Ultimul joc din acest an disputat de ieseni pe teren propriu a adunat in Copou circa 7.000 de microbisti, in ciuda gerului patrunzator. Debutul partidei a avut suficient voltaj, trei goluri fiind marcate in primele 17 minute de joc. Doar doua goluri au fost validate: primul, al banateanului Irinel Voicu, care a trimis balonul cu capul, de la 11 m, in minutul 11, in poarta lui Dorin Arcanu, dintr-o eroare de plasament a apararii moldave. Al doilea, la 6 minute, cand Remus Miclea a egalat pentru ieseni din penalty, moment in care timisorenii au ramas pe teren in 10 oameni (dupa ce centralul Alexandru Tudor l-a trimis la cabine pe Romeo Ciobanu, gasit vinovat ca l-ar fi incalecat in careul mic pe ieseanul Pacurar). Acelasi Pacurar a punctat, in primele 10 minute de joc, din ofsaid, gol anulat. Pana la fluierul final al primei reprize, desi in avantaj ca numar de jucatori, iesenii nu au reusit sa strapunga apararea Poli AEK, bine instruita de tehnicianul Gheorghe Multescu. Banatenii s-au aparat impecabil la mare distanta de poarta lui Timerman. Alte momente ale primei reprize au fost cartonasele galbene aratate lui Adrian Toma pentru Poli Iasi si George Batranu pentru Poli AEK; sutul lui Pacurar, mingea fiind preluata dintr-o degajare frumoasa a lui Ciubotariu, sut respins surprinzator de piciorul lui Timerman; sutul naprasnic al lui Balace in zidul defensivei iesene dintr-o lovitura libera; precum si preluarea din ofsaid tot a lui Pacurar, de aceasta data fara gol de anulat. In repriza secunda, Danut Mitruc - un jucator deosebit de tehnic - a reusit sa prinda pe picior gresit apararea bine inchegata a banatenilor, sa patrunda individual in careul advers si sa lanseze mingea cu piciorul stang in plasa Poli AEK. De remarcat a fost si foarfeca nereusita a senegalezului "banatean" Mansour, care inca se resimte dupa o accidentare, jucator care a incercat sa-l surprinda pe Arcanu. Trimis de tehnicianul Ionut Popa in locul lui Ciubotariu, Onofras a ridicat la 3 numarul golurilor valide ale iesenilor cu torpila plasata strategic si milimetric pe langa Timerman. In ultimele secunde ale celor 4 minute de prelungiri, Poli AEK a reusit sa stabileasca scorul final pe tabela: 3 la 2, dupa ce Balace a inscris din penalty, consecinta a unei interventii neglijente a lui Onut in propriul careu. Portarul iesenilor a plecat in directia opusa dupa ce Balace a lansat balonul spre plasa iesenilor. Astfel, scorul de 3-2 nu pare multumitor pentru patronul Poli AEK, Anton Dobos, care a promis inainte de meci jucatorilor sai prime de joc de cate 3.000 euro pentru avantaj pe tabela la Iasi, victorie care ar fi scos echipa banateana in afara zonei minate a clasamentului. Victoria iesenilor din penultima etapa a turului este cu atat mai meritorie cu cat trei jucatori de baza (Tinel Petre si Arhire pedepsiti, iar Bogdanovici accidentat) nu au intrat in formatia celor 11 jucatori aliniati de tehnicianul Popa. Presimtind probabil o infrangere si invocand oboseala jucatorilor, conducerea Poli AEK a insistat ca derby-ul de la Iasi sa fie amanat, pe motiv ca stadionul ar fi o... cazemata de omat. Pe "Emil Alexandrescu", insa, nici urma de zapada, doar ger uscat, gazon "de divizia A" - denivelat - si cu sistem de acces turnichetti, unic in tara.