Poli Timisoara, o pasare Phoenix

0

Alb-violetii au invins la pas, cu 3-0, pe CFR Cluj

Sub semnul renasterii - asa s-a desfasurat primul meci din retur al Politehnicii Timisoara, vineri seara, pe stadionul "Dan Paltinisanu" contra CFR Cluj. Noua echipa alb-violeta a fost intampinata cu urale de peste 25.000 de spectatori, veniti sa-si incurajeze favoritii chiar daca afara erau -10 grade Celsius. "Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste curatit prin jar, din cenusa-i proprie si din propriul scrum, astazi ca si maine, pururi si acum" statea scris pe banner, in timp ce galeria a desfasurat un imens poster violet pe care era desenata pasarea Phoenix. Si dorintele tifosilor s-au confirmat. Timisorenii au inceput meciul in forta, prima ratare inregistrandu-se in minutul 19 cand Contra a sutat peste poarta. Viorel Moldovan a dat semnalul fiestei, in minutul 21, cand a pasat cu calcaiul in spate la Silvasan care a pasat scurt la Coman, acesta reusind sa inscrie dintre doi adversari pentru 1-0. In minutul 54, Moldovan inscrie al doilea gol, cu o superba lovitura de cap, loband mingea peste portarul clujenilor. Elevii lui Aurel Sunda devin din ce in ce mai periculosi si-si creeaza tot mai multe culoare spre poarta Politehnicii, dar, de fiecare data, interventiile lui Popa s-au dovedit salvatoare. Cu numai un minut inainte de final, proaspatul intrat Mircea Oprea a inscris ultimul gol pentru alb-violeti cu un sut din careul mic, dupa ce mingea a fost respinsa in fata de portarul oaspetilor. Spectatorii care au cantat tot meciul au aplaudat minute in sir echipa lui Olaroiu, sperand ca retrogradarea va deveni in curand un vis urat. Jocul bun al timisorenilor a fost recunoscut si de Sunda, care, dupa meci, a declarat ca "gazdele nu ne-au lasat sa jucam deloc. Ma asteptam la un joc bun din partea lui Poli pentru ca are jucatori de echipa nationala".