Poli Timişoara, două amicale într-o singură zi

0

Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi, Poli Timişoara, a jucat, sâmbătă, două partide amicale în stagiul de pregătire din Cipru. "Regele" şi-a împărţit lotul în două formaţii. Prima

Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi, Poli Timişoara, a jucat, sâmbătă, două partide amicale în stagiul de pregătire din Cipru. "Regele" şi-a împărţit lotul în două formaţii. Prima echipă a remizat, scor 0-0, cu bulgarii de la Litex Loveci, într-o partidă în care Silvăşan a ratat un penalti în minutul 85. Cealaltă echipă a timişorenilor s-a impus cu 2-1 în faţa formaţiei ungare Tatabanya, prin golurile reuşite de Mihăiţă Pleşan şi Marian Constantinescu. Tot sâmbătă, Rapid a terminat la egalitate, 2-2, meciul cu Levadia Tallin, locul doi în campionatul Estoniei. Conform obiceiului din campionat, giuleştenii au condus cu 2-0 prin golurile înscrise de Buga (11) şi Daniel Niculae (28), dar au fost egalaţi imediat după pauză. Antrenorul Răzvan Lucescu a declarat că nu l-au interesat rezultatele pe care elevii săi le-au înregistrat în Cipru. "Am avut alte obiective acolo. Ne-am dus să ne antrenăm, iar acele jocuri au fost o formă de antrenament. Chiar nu m-au interesat rezultatele", a declarat tehnicianul rapidist. Răzvan Lucescu a precizat că selecţionata României trebuie să fie atentă chiar dacă grupa de calificare la Euro 2008 pare accesibilă. "Olanda este principala favorită şi nu va fi deloc mai simplu. Iar celelalte adversare sunt periculoase şi pot crea probleme şi Olandei, şi României, şi Bulgariei.