Poli AEK a trimis Craiova pe ultimul loc

0

Dupa o prima repriza slaba, timisorenii si-au revenit in partea a doua a jocului si au castigat prin golurile lui Nicolita si Oprea

Poli AEK Timisoara a invins cu scorul de 2-0 pe Sportul Studentesc intr-un meci restanta contand pentru etapa a treisprezecea a Diviziei A. Aflati pe ultima pozitie a clasamentului, banatenii nu isi permiteau nici un pas gresit pe teren propriu. Cu toate acestea, bucurestenii au inceput meciul mai periculos, Gigel Bucur lovind transversala in minutul 17. In minutul 37, elevii lui Dan Petrescu au trecut iarasi pe langa gol, atunci cand Nae a scapat singur cu portarul Grigore, dar a sutat peste poarta. Pentru timisoreni, cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut lui Romeo Stancu, cel care nu l-a putut invinge din zece metri pe portarul Stancioiu. Timisorenii si-au revenit dupa pauza. In minutul 58 Nicolita reuseste sa deschida scorul cu un sut din sase metri. Doua minute mai tarziu, Silvasan a obtinut o lovitura de pedeapsa, iar fundasul Sportului Dedu a a vazut cartonasul rosu pentru faultul facut asupra atacantului timisorean. Mircea Oprea a transformat penaltiul si Poli AEK si-a asigurat cele trei puncte care urca echipa de pe Bega pe penultima treapta a clasamentului. In aceaste conditii, Universitatea Craiova a intrat in posesia "lanternei rosii", urmand sa petreaca, in premiera, iarna pe ultimul loc al Diviziei A.