Poli AEK continua sirul egalurilor

0

Timisorenii lui Dobos nu au reusit sa treaca de echipa lui Pinalti

Commando Viola, galeria echipei Poli AEK Timisoara, a primit sambata, in deschiderea meciului dintre echipa-gazda si Ceahlaul Piatra Neamt, titlul de cea mai buna galerie din Divizia A in sezonul trecut. Suporterii alb-violeti au devenit cunoscuti si apreciati pentru fair-play-ul de care au dat dovada, dar si pentru modul exemplar in care au sustinut echipa, prin adevarate spectacole de sunet si lumina, chiar daca favoritii erau in impas. Din pacate, bucuria tifossilor nu a fost completa, deoarece Poli AEK nu a reusit decat un 0-0 in fata echipei lui "Pinalti". Pe tot parcursul meciului, echipa timisoreana a fost coordonata de pe margine de Toni Dobos, antrenorul principal desemnat al echipei, Viorel Visan, facand figuratie pe banca tehnica. "Aceasta este strategia noastra, dl. Dobos conduce echipa la meciuri, iar eu imi vad mai departe de treaba mea la antrenamente", a incercat sa explice Visan paradoxul la sfarsitul meciului. Echipa-gazda a atacat in valuri in prima repriza, insa elevii lui Dobos au reusit sa-l exaspereze prin ratarile incredibile. In minutul 10, Oprea a deviat un balon exact sub bara transversala, insa portarul Nemtean Lefter a scos cu un reflex de zile mari. Au urmat atacuri in valuri ale timisorenilor, care au reusit ca in minutul 32 sa treaca de doua ori pe langa deschiderea scorului, mingea lovind de fiecare data bara. Nervos de greselile jucatorilor sai, Toni Dobos s-a descarcat pe o sticla de apa de pe marginea terenului, care a fost expediata cu un sut sanatos la cativa metri. In cea de-a doua repriza, fotbalistii de la Ceahlaul au atacat mai mult, insa portarul Grigore a intervenit bine de cateva ori, facandu-i pe spectatori sa exclame: "In sfarsit avem si noi portar la Poli". Ultima mare ratare s-a inregistrat in minutul 41 al celei de-a doua reprize, cand Poenaru n-a stiut ce sa faca cu mingea pe care o primise liber in careu. Dupa meci, Toni Dobos a plecat suparat, refuzand sa dea orice fel de declaratie, fapt pentru care obisnuita conferinta de presa a fost anulata. Situatia de la Poli AEK Timisoara ramane in continuare in coada de peste, chiar daca a fost desemnat un Consiliu Director. Dupa ce Armas si-a vandut partea sa lui Gheorghe Ciobanu, un apropiat al presedintelui Consiliului Judetean Timis, pesedistul Dan Ioan Sipos, in functia de director executiv al clubului a fost numit Ciprian Candea, nimeni altul decat ginerele lui Sipos. Trebuie precizat faptul ca si Consiliul Judetean Timis face parte dintre cei care baga bani in Poli AEK. Intr-un interviu acordat unui cotidian local, rectorul Universitatii Politehnica Timisoara, care este membru in Comitetul Director, a sustinut ca "ne dorim sa ajungem la jumatatea clasamentului. (...) Trebuie sa se clarifice aspectele financiare. Este nevoie de gasirea unor resurse, pentru ca sunt cheltuieli, de pilda, cu achitarea obligatiilor fata de jucatori. (...) Intre principalii actionari stiu ca exista un armistitiu. Sper ca in cele din urma ratiunea si, de ce nu, interesul ii vor pune fata in fata".