Pitu, noul idol din Ghencea

0

Mijlocasul gruparii din Ghencea, Adrian Pitu, se bucura din ce in ce mai mult de pretuirea fanilor stelisti, care i-au luat apararea chiar si in fata antrenorului Victor Piturca

Steaua s-a impus la limita, scor 2-1, in fata nou-promovatei FC Oradea, intr-o partida-restanta din Divizia A, disputata pe stadionul din Cotroceni. Cele doua goluri ale "militarilor" au fost marcate de Claudiu Raducanu, in prima parte a jocului, in timp ce pentru oaspeti a redus din handicap Sfarlea, cu 11 minute inainte de final. Desi nu a marcat, Adrian Pitu s-a bucurat de o simpatie deosebita din partea fanilor. La intrarea sa pe teren in minutul 61 a fost insotit de aplauzele frenetice ale celor aproximativ 9000 de spectatori prezenti in Cotroceni. Mai mult chiar, in momentul in care "Pitonul" a fost certat de antrenorul Victor Piturca la o faza in care a renuntat sa se demarce, spectatorii de la tribuna I au sarit in apararea fotbalistului, reprosandu-i antrenorului Piturca faptul ca l-a mustrat pe omul care a salvat Steaua de cel putin trei ori in aceasta toamna. Pitu, care si-a facut obiceiul sa marcheze goluri providentiale sau sa dea pase inspirate, intrand in joc dupa pauza, a facut tot posibilul sa-si satisfaca admiratorii printr-un joc spectaculos. La meciul de pe arena din Parcul cu Platani a tinut neaparat sa asiste si mijlocasul Falemi, indisponibil o perioada mai lunga, dupa fisura de maleola provocata duminica de craioveanul Pavel Badea. In carje si cu piciorul in ghips, Falemi a fost aclamat, la aparitia pe stadion, de catre fanii stelisti. In tribuna s-a mai aflat si italianul Walter Zenga, care a asistat, probabil, la ultimul meci din Divizia A, inainte de a se intoarce in Italia. Alaturi de fostul antrenor "bancar" s-au aflat tehnicianul dinamovist Ioan Andone si fostul jucator al Stelei, Tudorel Stoica.