Petrolul s-a prăbuşit la Otopeni

0

Seria de cinci victorii la rând a Petrolului Ploieşti a luat sfârşit sâmbătă, odată cu eşecul de la Otopeni, scor 0-2. Lansată în cursa spre Liga I, după demiterea italianului Lavezzini

Seria de cinci victorii la rând a Petrolului Ploieşti a luat sfârşit sâmbătă, odată cu eşecul de la Otopeni, scor 0-2.
Lansată în cursa spre Liga I, după demiterea italianului Lavezzini şi instalarea lui Marin Barbu, echipa ploieşeană a reuşit la Otopeni unul dintre cele mai slabe meciuri ale acestei stagiuni. Petrolul a avut şansa să deschidă scorul încă din minutul 15, însă Sagna a trimis mult peste poartă o minge gafată copilăreşte de portarul lui CS Otopeni, Bobariu. Din acel moment, gazdele au dominat steril meciul, primind o mână de ajutor de la centralul Ionică Serea, în ultimele secunde ale primei reprize. Bica a făcut o cursă impresionantă, din propria jumătate până în careul oaspeţilor, şi a căzut ca secerat după un duel cu Sergiu Bar. Serea a acordat uşor penalty, tranformat pentru Otopeni de Dumitrescu. Aproape de un eşec după cinci succese consecutive, petroliştii au dat senzaţia că pur şi şimplu nu ştiu ce să facă în faţa unei echipe ca aceea a Otopeniului. Finalul a fost trist pentru găzari. Serea s-a făcut din nou popular în rândul publicului neacordând Petrolului în partea secundă un penalty, iar Cojocnean a marcat pentru 2-0.