Otelul este de neoprit in Cupa Romaniei

0

Golul din minutul 13 inscris din penalty si eliminarea lui Alin Rus au fost evenimentele care au decis rezultatul primului meci din semifinala Cupei Romaniei

Dupa ce a eliminat pe FC National si pe Rapid, Otelul a reusit, ieri, la Bistrita, sa castige intalnirea tur din cadrul semifinalelor Cupei Romaniei. Elevii lui Cartu au invins cu scorul de 1-0 si astfel au devenit favoriti la calificarea, in premiera, in finala Cupei Romaniei. Partida a fost decisa in minutul 13, cand Alin Rus l-a faultat in careu pe Danut Oprea, iar Corpodean a dictat fara sa ezite lovitura de la 11 m pentru galateni, fundasul bistritean fiind eliminat. Penaltyul a fost executat cu sange rece de Mircea Ilie, iar soarta meciului fusese decisa. Desi avea un om in plus pe teren, Otelul a decis sa conserve rezultatul afisat pe tabela si, din acest motiv, Cartu a mai introdus un fundas si a scos un atacant inca din prima repriza. In partea a doua a partidei, Gloria a atacat mai mult si a avut cateva mari ocazii de a marca, dar Negrean si Giughici au ratat incredibil. Ultimele minute de joc i-au gasit pe bistriteni la poarta lui Cernea, in timp ce otelarii se aparau cu toata echipa in jurul careului. In afara unei defensive impenetrabile, Otelul nu a demonstrat ca este si o formatie care sa poata marca, mai ales ca a avut un om plus pe teren timp de 70 de minute. In ciuda ineficacitatii atacantilor sai, Cartu nu pare ingrijorat. "Avem o echipa care stie sa faca foarte bine faza defensiva. In curand, ca si astazi, o sa vina si golurile", a spus tehnicianul galatenilor. Prin victoria de ieri, jucatorii lui Cartu au indeplinit astfel si dorinta presedintelui clubului, Nicolai Boghici, care declarase ca echipa sa merge la Bistrita sa castige pentru ca "Gloria nu este nici Rapid, nici Dinamo". Pentru calificarea in finala competitiei "otelarii" au promisa o prima de 1.500 de dolari. Pentru eliminarea Rapidului, fiecare dintre jucatorii lui Cartu a incasat 2.500 de dolari.