Oleg Protasov a debutat cu dreptul pe banca tehnica a Stelei

0

Steaua a castigat primul meci de pregatire din aceasta vara, invingand cu 2-1 pe campioana Sloveniei, NK Gorica. Partida, care a avut loc la Kaprun, in Austria, a reprezentat debutul ucraineanului

Steaua a castigat primul meci de pregatire din aceasta vara, invingand cu 2-1 pe campioana Sloveniei, NK Gorica. Partida, care a avut loc la Kaprun, in Austria, a reprezentat debutul ucraineanului Oleg Protasov pe banca tehnica a formatiei din Ghencea. Antrenorul a inceput intr-o maniera ofensiva meciul, folosind o linie de atac compusa din Victoras Iacob si Andrei Cristea. Chiar daca a dovedit ca mai are nevoie de timp pentru a se integra in echipa, ratand cateva situatii bune de a marca, Iacob a scos o lovitura de pedeapsa in minutul 22, insa Nicolae Dica a ratat. Slovenii au raspuns prin cotraatacuri taioase, totul culminand cu deschiderea scorului in minutul 41, atunci cand Kovacevici a inscris printr-un lob. Steaua, care in prima repriza a avut in teren titularii, a suferit serios in linia de mijloc. Plecarea lui Dorinel Munteanu si indisponibilitatea de durata a lui Florentin Dumitru lasand goluri greu de umplut. In aceasta situatie, cel mai bun om al Stelei in prima repriza a fost portarul Vasili Hamutovki, cel care si-a salvat echipa in cateva randuri. In cea de-a doua repriza, Protasov a inlocuit toti jucatorii, introducand in teren rezervele. Noua echipa s-a dovedit mai buna decat titularii, reusind sa intoarca rezultatul pe final de meci. Mai intai, Lovin a egalat print-un sut la vinclu de la 25 de metri, iar cu un minut inainte de final, Laurentiu Dinita a adus victoria Stelei cu un sut din careu. Desi nu a stralucit la nici un capitol, Steaua s-a impus cu noroc, prilejuidu-i tehnicianului Oleg Protasov un debut fericit pe banca "rosalbastrilor". Stelistii vor juca urmatorul amical pe 10 iulie, impotriva polonezilor de la Groclin Grodzisk, iar pe 13 iulie "militarii" vor infrunta pe campioana Poloniei, Wisla Cracovia. La aceasta partida este asteptat sa revina in echipa si atacantul Daniel Oprita, care isi incheie, in aceste zile, tratamentul pe care il urmeaza la clinica din Italia. Steaua a renuntat la achizitionarea mijlocasului constantean Cosmin Pascovici, dupa ce sefii Farului au cerut peste 500.000 de dolari pen- tru trecerea "marinarului" in Ghencea.