Nicolae Dica a dat cu piciorul in victoria Stelei

0

"Ros-albastrii" s-au vazut condusi in minutul 13, au condus in minutul 55, au fost egalati cinci minute mai tarziu si au ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 90, prin Dica

Steaua si FC Arges au terminat la egalitate, scor 2-2, pe stadionul din Trivale. Este cea de-a treia remiza consecutiva obtinuta de pitesteni pe teren propriu, unde nu au reusit nici o victorie in acest sezon. Gazdele au inceput mai decise meciul, profitand si de apatia apararii steliste, usor de depasit pe flancuri. Defensiva ros-albastrilor a cedat repede, in minutul 13, atunci cand Hamutovski a gafat grav, scapand un balon in fata portii si dand posibilitatea lui Nastasie sa inscrie din cadere. Stelistii au acuzat socul nereusind sa se regaseasca pe durata primei reprize. Cea mai mare ocazie a Stelei a avut loc in minutul 25, atunci cand Nicolae Dica, servit excelent de Cristea, a ramas singur cu portarul Coman, care a reusit sa-l blocheze excelent pe stelist. In cea de-a doua parte a jocului, stelistii au iesit de la vestiare cu lectia invatata si au reusit sa intoarca rezultatul in doar trei minute. Asul din maneca lui Zenga s-a numit Daniel Oprita, atacantul introdus la pauza in locul lui Cristea. Oprita a reusit sa inscrie mai intai cu capul, in minutul 52, apoi din voleu, trei minute mai tarziu. Argesenii nu au renuntat la lupta si varful Marius Bilasco a egalat in minutul 60. A urmat o perioada de lupta haotica la centrul terenului, prin care cele doua echipe nu au mai reusit sa puna in pericol portile adverse. Acelasi Oprita in minutul 75 si Adrian Neaga in minutul 77 au avut doua ocazii uriase de a aduce victoria Stelei dar, de fiecare data, s-a opus excelentul portar pitestean Daniel Coman. Steaua ar fi putut totusi obtine victoria in minutul 90, atunci cand Coman l-a faultat in careu pe Dica, stelistul obtinand penaltiul. Coman si-a rascumparat greseala si si-a salvat echipa aparand lovitura de pedeapsa executata slab de acelasi Nicolae Dica.