Naţionala României a învins cu greu Armenia

0

Echipa naţională a României a învins greu, cu scorul de 2-0, selecţionata Armeniei, în primul meci disputat în turneul de pregătire din Cipru. Selecţionerul Victor Piţurcă a început

Selecţionerul Victor Piţurcă a început meciul cu o echipă compusă din rezerve, în partea a doua apărând pe teren şi jucători obişnuiţi cu primul "11" precum Dorinel Muntenu, Răzvan Cociş, Florentin Petre sau Răzvan Raţ. În prima repriză, tricolorii nu au arătat mai nimic, singura fază notabilă petrecându-se în minutul 19, atunci când Zicu a scăpat singur, dar nu l-a putut învinge pe portarul Berezovski. În repriza a doua a fost rândul lui Opriţa să rateze incredibil din trei metri. Îngrijorat că echipa nu joacă nimic, selecţionerul Victor Piţurcă a introdus în teren câteva piese grele care au înclinat balanţa în favoarea românilor. Golurile victoriei au fost reuşite de Maftei (72) şi de Răzvan Cociş (86). După celebrul 1-1 de la Erevan, Armenia s-a dovedit un adversar incomod pentru România, chiar şi într-un meci amical. Partida de marţi a consemnat revenirea lui Mirel Rădoi la echipa naţională după o pauză de 334 de zile. Selecţionerul a plecat imediat după sfârşitul partidei, şi, însoţit de Ionuţ Lupescu, a mers la Nicosia pentru a "spiona" echipa naţională a Belarusului în partida amicală susţinută împotriva Greciei.

România - Armenia 2-0 (0-0)
Marcatori: Maftei (72), Cociş (86)
România: D. Coman - Bădoi, Iencsi, Maftei (min 74, Tamaş), Neşu (min 63, Raţ) - Rădoi, Pătraşcu (min 65, D. Munteanu), Opriţa (min 70, Fl. Petre), Tibi
Bălan - Zicu (min 70, Cociş), D. Niculae (min 58, Mazilu).
Rezerve: B. Lobonţ, Ov. Petre