Nationala lui Iordanescu a invins fara emotii codasa grupei

0

Echipa nationala a Romaniei a invins, in deplasare, cu scorul de 5-1 selectionata statului Andorra. Tricolorii nu le-au lasat nici o sansa adversarilor, punctand inca din minutul 2, prin Florin

Echipa nationala a Romaniei a invins, in deplasare, cu scorul de 5-1 selectionata statului Andorra. Tricolorii nu le-au lasat nici o sansa adversarilor, punctand inca din minutul 2, prin Florin Cernat, la capatul unei curse prin care a driblat trei adversari. Dupa numai trei minute, capitanul echipei noastre, Daniel Pancu, a profitat de naivitatea fundasilor andorrieni si a marcat cel de-al doilea gol al tricolorilor cu un sut la coltul lung. In minutul 16, scorul a devenit 3-0 dupa lovitura de cap a lui Marius Niculae la primul sau gol la echipa nationala dupa aproape doi ani de absenta. Dupa desfasurarea de forte din debut, jucatorii romani s-au relaxat, dand posibilitatea adversarilor sa atace poarta lui Lobont. In minutul 26, arbitrul a acordat usor penalty la o interventie in careu a lui Iencsi. A executat cu siguranta Marc Pujol, marcand primul gol al Andorrei dupa o seceta de un an, timp in care Andora a disputat noua partide. Somnolenta instaurata pe teren inainte de pauza a continuat si in repriza secunda, cu un joc haotic intre cele doua careuri. Cel mai activ fotbalist roman a fost Marius Niculae care, dupa ce a ratat doua ocazii importante, a marcat cel de-al patrulea gol al Romaniei in minutul 67. A urmat o noua sarabanda de ocazii, Marica si Caramarin ratand singuri cu portarul. Desi s-au multumit sa primeasca cat mai putine goluri, andorrienii au ramas si in zece oameni, Lima fiind eliminat dupa ce a incasat doua cartonase galbene. Scorul final a fost stabilit de Daniel Pancu, capitanul selectionatei romane reusind sa marcheze spectaculos, din foarfeca, in minutul 83.