National se indeparteaza de "zona fierbinte"

0

"Bancarii" au invins Gloria cu 2-0 si au urcat in prima jumatate a clasamentului

Meciul din Cotroceni, in care National a intalnit Gloria, a inceput de-abia in minutul 45, cand au aparut si primele faze de fotbal adevarat. Prima parte a jocului a consemnat doar o apatie in care Nationalul s-a facut ca ataca, iar Gloria a reusit sa se apere. Doar Marius Sava a pus cat de cat in pericol poarta lui Campeanu, in minutul 31, cand a sutat balonul peste poarta, intr-o repriza care l-a determinat pe fostul selectioner Emeric Ienei, sa paraseasca, plictisit, arena din Parcul cu Platani. Imediat dupa pauza, insa, mustruluiti zdravan de antrenorul Cosmin Olaroiu, si amintindu-si de situatia delicata din clasament, "bancarii" au apasat pe acceleratie si chiar in minutul 46 Chihaia a ratat singur cu Campeanu. Dominarea bucurestenilor s-a intensificat, acelasi Chihaia neputand impinge balonul in plasa din doi metri de poarta, iar Flavius Moldovan tintind bara din 12 metri. Bistritenii au avut o singura sansa de a marca la actiunea excelenta a lui Vasilache, care i-a pasat bine la 11 metri lui Negrean care nu l-a putut invinge pe portarul Cristi Munteanu. Frustrarea Nationalului a luat sfarsit in minutul 70, atunci cand Gabriel Caramarin a deschis scorul dintr-un penalty corect acordat de arbitrul Gheorghe Farcas. Ultimele 20 de minute s-au scurs fara griji pentru trupa lui Olaroiu, care a mai reusit sa puncteze o data, ca la antrenament, prin fostul atacant al Universitatii, Bobi Verdes. Nationalul a reusit sa castige meritat o partida la care s-a inregistrat un record negativ de audienta, fanii "bancari" prezenti la meci putand incapea usor intr-un autobuz. Dupa meci, antrenorul lui FC National, Cosmin Olaroiu, si-a exprimat din nou indignarea ca elevii sai rateaza nepermis de mult. "Am ratat foarte mult, ca de obicei, insa, din fericire, de data aceasta nu am primit gol la singura ocazie pe care adversarul a avut-o. Mai avem multe de invatat", a concluzionat "Oli". De partea cealalta, tehnicianul bistritean Remus Vlad a spus ca echipa sa este in proces de intinerire si ca a suferit mult pe flancul stang, acolo unde s-a resimtit destul de mult lipsa de experienta a tinerilor fotbalisti ai Gloriei.