Mutu, cel mai slab de pe teren

0

* Atacantul roman a jucat 72 de minute pentru Chelsea si a primit cea mai mica nota, 5, din partea cotidianului "The Sun" * Real Madrid are prima sansa de calificare in semifinale, dupa ce a depasit clar, cu scorul de 4-2, pe AS Monaco

Chelsea Londra nu a putut sa depaseasca nici miercuri seara complexul numit Arsenal. Invinsa in acest sezon de trei ori de marea rivala din capitala Angliei, Chelsea nu a putut scoate decat un egal, pe propriul teren, in fata "tunarilor" in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Elevii lui Claudio Ranieri au deschis scorul prin islandezul Eidur Gudjohnsen in minutul 53, cand a speculat o iesire gresita a portarului Jens Lehman, dar echipa s-a vazut egalata sase minute mai tarziu, prin punctul reusit de francezul Robert Pires. Arsenal isi pastreaza astfel invincibilitatea in fata lui Chelsea, in fata careia nu a mai pierdut de sase ani. Internationalul roman Adrian Mutu a inceput partida titular, fiind inlocuit in minutul 72 de Hernan Crespo. Presa engleza noteaza ca romanul nu s-a putut impune in fata fundasilor adversi, desi si-a trecut in cont singurele suturi pe poarta ale lui Chelsea in prima repriza. "Arsenal a jucat sigur, fundasii Campbel si Kolo Toure fiind prea puternici pentru Mutu si Gudjohnsen", a notat cotidianul "Daily Mirror". "The Sun" i-a acordat romanului cea mai mica nota, 5, la fel cum au primit si adversarii Denis Bergkamp si portarul Jens Lehman. "Romanul a avut cateva tentative ofensive neconvingatoare, salvate cu usurinta de Lehman. A fost destul de sters", a sunat analiza ziaristilor englezi. Antrenorul lui Arsenal, francezul Arsene Wenger, a declarat ca Arsenal are avantajul psihologic de partea sa dupa egalul reusit pe Stanford Bridge. "Golul lui Chelsea a fost o lovitura grea pentru noi si a trebuit sa demonstram tarie de caracter ca sa supravietuim", a spus francezul. De partea cealalta, tehnicianul lui Chelsea, Claudio Ranieri, s-a declarat multumit de jocul echipei sale si a spus ca lupta pentru calificare nu s-a incheiat. "Am crezut in sansa noastra si am jucat un fotbal de calitate si cred ca meritam sa inscriem si al doilea gol", a fost de parere Ranieri. In celalalt sfert de finala al serii, Real Madrid a luat o optiune serioasa de calificare, dupa victoria cu 4-2, in fata lui AS Monaco. Desi monegascii au deschis scorul prin Squillaci, in minutul 43, galacticii au reusit sa revina spectaculos in partea secunda, inscriind de patru ori prin Helguera, Zidane, Figo si Ronaldo, lasandu-le francezilor doar satisfactia unui gol pe final de meci, reusit de fostul madrilen, Morientes. Daca antrenorul lui Real Madrid, Carlos Queiorz, a laudat atitudinea echipei sale, tehnicianul monegasc Didier Deschamps a fost mult mai concret: "Real Madrid este cea mai buna echipa din Europa, cu cel mai bun jucator din lume - Zinedine Zidane".