Mutu renaşte la Fiorentina

0

Campionatul italian se află încă în vacanţă, echipele din Peninsulă fiind pe ultima sută de metri în ce priveşte pregătirea. Trupa românilor Adrian Mutu şi Bogdan Lobonţ, Fiorentina, a

Campionatul italian se află încă în vacanţă, echipele din Peninsulă fiind pe ultima sută de metri în ce priveşte pregătirea. Trupa românilor Adrian Mutu şi Bogdan Lobonţ, Fiorentina, a disputat un meci amical în faţa propriilor suporteri, cu grecii de la Aris Salonic, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate de atacantul selecţionatei antrenate de Victor Piţurcă. "Mutu a marcat în minutul 28 şi apoi a recidivat în minutul 62, iar atunci când a fost schimbat suporterii l-au aplaudat", a scris cotidianul italian "Gazzetta dello Sport". Fanii formaţiei Fiorentina nu s-au comportat la fel decât cu tehnicianul Cesare Prandelli, fiind indiferenţi faţă de "vârful" Luca Toni, şi huiduindu-i copios pe patronii clubului, fraţii Andreea şi Diego della Valle. Fiorentina a scăpat de retrogradare în eşalonul secund, după ce au făcut apel la decizia care îi trimisese în Serie B, în urma scandalului privind meciurile trucate, dar în sezonul 2006-2007 vor începe cu o penalizare de 19 puncte.