Mutu, laudat de coechipieri dupa evolutia din meciul cu Parma

0

"La antrenamente, Mutu munceste ca un rob. Ma gandesc sa incep cu el titular", spunea Fabio Capello, inaintea meciului dintre Parma si Juventus, incheiat cu victoria oaspetilor, 2-1. Iar Mutu chiar a

"La antrenamente, Mutu munceste ca un rob. Ma gandesc sa incep cu el titular", spunea Fabio Capello, inaintea meciului dintre Parma si Juventus, incheiat cu victoria oaspetilor, 2-1. Iar Mutu chiar a fost titular, romanul fiind schimbat, in minutul 69, cu cehul Pavel Nedved. Daca la inceputul meciului, Mutu nu s-a prea vazut pe teren, incet-incet, acesta si-a dat drumul la joc, fundasii Parmei fiind nevoiti sa-l faulteze tot mai des. 22, 35, 48 sunt minutele in care Mutu a obtinut lovituri libere din preajma careului celor de la Parma. In rest, Adrian a mai incercat cateva pase, insa nereusite, dar si cateva patrunderi in careu, de asemenea fara efect pe tabela de marcaj. Potrivit site-ului tgcom.it, Adrian Mutu s-a declarat multumit de victoria obtinuta in fata fostei sale echipe. ,Pentru mine, este intotdeauna o placere si o emotie sa joc pe stadionul Ennio Tardini. Sunt multumit deoarece am invins o echipa puternica, care s-a luptat pana la sfarsit. Aceasta va fi o deplasare dificila pentru toata lumea. Acelasi site mentioneaza ca Mauro Camoranesi a declarat ca Mutu a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren. ,Echipa a fost foarte competitiva. Mutu a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, desi nu a jucat mult timp", a spus Camoranesi. Agentia Datasport a notat, dupa meciul dintre Parma si Juventus, ca fotbalistul roman a demonstrat, prin evolutia sa, ca merita un loc de titular in echipa torineza. Datasport i-a acordat lui Mutu nota 6,5. ,Este singurul, alaturi de Camoranesi, care a avut curaj in prima repriza", mentioneaza agentia italiana. In schimb, cotidianul Il Giornale i-a acordat romanului nota 5 si a notat: ,Mult artificiu si putina substanta".