Mutu, erou la Londra

0

Internationalul roman a inscris din nou pentru Chelsea, dar echipa sa nu a reusit decat un 2-2, acasa, cu Blackburn

Doua meciuri a jucat, pana acum, Adrian Mutu pentru Chelsea, si de doua ori a fost cel mai bun jucator al londonezilor. Sambata, in meciul cu Blackburn de pe teren propriu, Mutu a fost eroul meciului, reusind sa inscrie doua goluri valabile pentru echipa miliardarului rus Abramovici, chiar daca arbitrul i-a validat doar unul. Era 1-0 pentru Blackburn inca din primul minut de joc, prima repriza se apropia de sfarsit, cand Mutu este gasit inteligent de Lampard, intra in careu, il "face" pe portar si cu doua secunde inainte de fluierul de final al arbitrului aduce egalarea. Era al doilea gol al internationalului roman in acest joc, dar primul, reusit in minutul 30, fusese anulat pentru un offside inexistent. Din pacate pentru londonezi, golul compatriotului nostru nu a reusit sa-i mobilizeze suficient pentru a castiga jocul si dupa ce Blackburn a mai inscris o data, tot ce au putut face a fost sa termine la egalitate. Scorul final, 2-2, ii pastreaza pe cei de la Chelsea neinvinsi, dar s-a vazut foarte clar ca echipa lui Claudio Ranieri sufera in aparare si nu are forta sa lupte pentru titlu in acest an.