Mircea Lucescu a castigat Supercupa Ucrainei

0

Dupa ce a castigat campionatul ucrainean, Mircea Lucescu a obtinut si Supercupa Ucrainei, dupa ce a invins, sambata, cu scorul de 5-4, dupa executarea loviturilor de departajare, formatia Dinamo Kiev.

Dupa ce a castigat campionatul ucrainean, Mircea Lucescu a obtinut si Supercupa Ucrainei, dupa ce a invins, sambata, cu scorul de 5-4, dupa executarea loviturilor de departajare, formatia Dinamo Kiev. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Sahtior a deschis scorul in minutul cinci, prin Elano, iar Dinamo Kiev a restabilit egalitatea prin Belkevici, in minutul 32. La loviturile de departajare, pentru Sahtior au inscris Jadson, Rat, Timosciuk si Stoican, in timp ce pentru Dinamo Kiev au marcat Aliev, Gavrancici si Gusev. De la Sahtior a ratat Srna, iar de la Dinamo Kiev Sablici si Satkih. Mircea Lucescu a inceput meciul cu un singur roman titular, Razvan Rat. Marica a fost introdus pe teren in minutul 69, in locul lui Vorobei, iar Stoican zece minute mai tarziu, in locul lui Duljaj. Daniel Florea nu a fost convocat, in timp ce Cosmin Barcauan a fost suspendat. La Dinamo Kiev nu a evoluat nici unul dintre cei trei jucatori romani legitimati, Florin Cernat, Cristian Irimia si Tiberiu Ghioane, acesta din urma pregatindu-se la echipa a doua. Pentru victoria din Supercupa Ucrainei fiecare jucator al lui Sahtior va incasa cate 25.000 de dolari.