"Meciul anului", la Brasov

0

* Andone a castigat cu 4-3 duelul cu Lacatus in cel mai spectaculos joc din Divizia A in acest sezon * Claudiu Niculescu si Danciulescu au confirmat pofta de gol a "cainilor", inscriind cele patru goluri ale bucurestenilor

Ieri, la Brasov, echipa locala si Dinamo au disputat probabil cel mai frumos meci al acestei editii de campionat. Brasovul, echipa renumita pentru jocurile foarte bune de pe teren propriu, trebuia sa faca fata unei formatii obligate sa confirme forma excelenta in care se afla, dupa calificarea in turul 2 al Cupei UEFA. Antrenorul dinamovist Ioan Andone a inceput meciul cu un unsprezece putin schimbat fata de cel care a castigat meciul din Ucraina, fundasul Flavius Stoican neavand platita asigurarea medicala, iar Iordache si Badea fiind pastrati pe banca tehnica. Prima repriza a meciului a fost dominata aproape in totalitate de oaspeti, mijlocasul Florentin Petre jucandu-se cu ocaziile in primul sfert de ora. In minutul 16 al intalnirii, atacantul Claudiu Niculescu a redus la tacere galeria gazdelor dupa ce a executat impecabil o lovitura libera din afara careului brasovean. Dinamo prelua conducerea, dar elevii lui Andone urmau sa joace la fel de ofensiv. Douazeci de minute mai tarziu, acelasi Claudiu Niculescu reia in plasa portii lui Florin Prunea o minge pasata perfect de Florentin Petre. Niculescu se razbuna astfel pentru o faza petrecuta ceva mai devreme, cand arbitrul Corpodean l-a oprit in timp ce scapase singur cu portarul Brasovului, pentru un off-side inexistent. Finalul primei reprize a fost unul incendiar. Constienti ca nu mai au ce pierde, elevii lui Marius Lacatus s-au napustit catre poarta dinamovista si, in cele din urma, au reusit sa reduca proportiile scorului. Mihai Stere l-a intins pe gazon pe Stefan Preda, portarul de rezerva al lui Dinamo, dupa un sut bun din afara careului. In ultimul minut de joc, arbitrul Corpodean a fost tinta protestelor unui grup de dinamovisti, dupa ce a dictat un penalty in favoarea gazdelor. Buga a fost tinut in careu de fundasul Dan Alexa, insa Mihai Baicu, executantul loviturii de pedeapsa, nu a reusit sa-l pacaleasca pe portarul Preda. Dinamo intra la vestiare cu un avantaj minim, iar arbitrul Corpodean era scos de pe teren sub escorta, intre el si Marius Lacatus plasandu-se un cordon de jandarmi. Tehnicianul Brasovului a tinut sa-i reproseze centralului, intr-o maniera originala, cateva gafe pe care in opinia sa le-a comis in defavoarea elevilor sai. Repriza a doua s-a dovedit a fi cel putin la fel de interesanta ca prima. Brasovul a reusit egalarea dupa doar doua minute de la reluare prin Mihai Baicu, care si-a rascumparat astfel greseala de la penalty. A urmat un joc deschis oricarui rezultat, cu faze de poarta pentru ambele echipe. Totusi, Dinamo s-a dovedit mai motivata si, dupa ce lui Florentin Petre i-a fost anulat un gol pe motiv de off-side, Danciulescu a trimis in plasa lui Prunea o centrare venita de la Semeghin. Debusolati, elevii lui Lacatus mai sunt prinsi inca o data pe picior gresit, iar Prunea este nevoit sa-l opreasca prin fault pe Claudiu Niculescu. Executa impecabil Ionel Danciulescu si scorul devine 4 la 2 pentru Dinamo. A fost momentul in care cainii rosii au cedat initiativa, ultimul sfert de ora apartinand in totalitate gazdelor. Brasovul reuseste sa mai inscrie un gol, Dinamo ramane in zece dupa eliminarea lui Barcauan pentru al doilea galben, dar soarta meciului nu se mai poate schimba. Elevii lui Andone reusesc sa castige la Brasov, performanta pe care n-au mai reusit-o de 11 ani, si trec pe primul loc in clasament. Dupa aceasta editie de campionat, cainii rosii devin echipa cu cele mai multe victorii: sase din noua meciuri disputate.