Marinari intrati la apa

0

Desi Farul a condus cu 1-0, FC National a reusit la Constanta sa se impuna cu 2-1

"FC National este cosmarul Farului", a spus Ion Marin, dupa ce echipa sa tocmai pierduse o alta intalnire in fata bancarilor, scor 2-1. Constantenii au asteptat mai bine de trei luni pentru a-si vedea echipa favorita intr-un meci oficial sperand, totodata, sa razbune si acel 0-5 inregistrat tot in fata lui FC National, in perioada Zenga. Pentru acest prim meci Ion Marin a renuntat la sistemul 5-3-2, preferand un 4-4-2, cu Schiopu devenit mijlocas coordonator. Asezarea mult mai ofensiva a marinarilor s-a concretizat repede si pe tabela de marcaj. Era minutul 21 cand Farmache a batut un corner de pe partea stanga, iar Baltoi, scapat din marcajul lui Flavius Moldovan, a marcat din apropiere. Iuresul gazdelor nu s-a oprit insa, si peste doar doua minute Gurita a trimis mingea in bara. A doua repriza a inceput tot in nota de dominare a constantenilor care si-au mai trecut in cont o mare ratare, prin Cristocea. Incepand cu minutul 71, bancarii s-au trezit la viata o data cu intrarea pe teren a lui Chihaia. Antrenorul Ioan Marin nu a "observat" miscarea facuta de Olaroiu, iar acest lucru avea sa-l coste cele trei puncte puse in joc. In numai patru minute, oaspetii au egalat in urma unei lovituri libere de la 25 de metri, excelent executata de Caramarin si au preluat conducerea datorita golului marcat de Savu, care a fructificat o centrare a lui Chihaia. "Am pierdut din cauza marilor ratari. Numai sansa l-a ajutat pe Popa la sutul lui Cristocea. In loc sa ne desprindem la doua goluri diferenta, am primit unul de exceptie de la Caramarin", s-a lamentat Ion Marin. Inaintea inceperii meciului s-a tinut un minut de reculegere in memoria victimelor atentatelor de joi de la Madrid, printre care se aflau si noua romani.