Marica, eroul lui Sahtior

0

* Romanul a marcat doua goluri in victoria "minerilor" cu 3-1, pe terenul lui Piunik Erevan, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor * "Cel mai mare adversar al nostru a fost caldura", crede antrenorul roman Mircea Lucescu

Echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, continua seria rezultatelor bune, impunandu-se cu scorul de 3-1, pe terenul lui Piunik Erevan, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Cel mai bun jucator al "minerilor" a fost atacantul roman Ciprian Marica, cel care a contribuit decisiv la victoria oaspetilor, inscriind doua goluri, in minutele 31 si 75. Armenii au parut ca au puterea sa strice sarbatoarea ucrainenilor, in minutul 60, atunci cand Nazaryan a reusit sa egaleze scorul la unu. Mircea Lucescu a fortat atacul prin introducerea lui Vorobei care a pasat pentru cel de-al doilea gol al lui Marica. Reusita nigerianului Aghahowa, din minutul 86, a inchis conturile si apropie pe Sahtior de turul trei preliminar al Ligii Campionilor. La Sahtior, pe langa Ciprian Marica, jucatorii romani Razvan Rat, Flavius Stoican si Daniel Florea, au fost, de asemenea, titulari, ultimul fiind inlocuit in minutul 75 de Bakharev. "Sahtior si-a gasit forma", a titrat site-ul UEFA care noteaza ca formatia antrenata de Mircea Lucescu a facut primul pas spre Liga Campionilor, competitie din care minerii au lipsit patru ani. "Campionii Armeniei au eliminat pe FK Popeda in primul tur preliminar, dar au cedat in fata formatiei antrenate de Mircea Lucescu, in minutul 31, atunci cand atacantul roman de 19 ani, Ciprian Marica, a reusit primul sau gol european pentru Sahtior", se precizeaza in site-ul mentionat. Intr-un interviu, publicat de site-ul "ukrainiansoccer", antrenorul Mircea Lucescu este de parere ca victoria echipei sale este clara, cel mai puternic adversar al "minerilor" in meciul de marti fiind canicula. "Este o victorie foarte importanta pentru noi, si un succes meritat. A fost foarte cald, arsita fiind practic cel mai mare adversar al nostru. Piunik a aratat un fotbal bun, dar noi suntem mai puternici si am reusit sa obtinem rezultatul dorit. Scorul de 3-1 este o victorie evidenta", a spus tehnicianul roman, care crede ca jucatorii sai trebuie sa faca fata la un ritm extrem de ridicat, motiv pentru care nu s-a putut baza pe tot lotul, lasandu-i acasa pe jucatorii Matuzalem si Lewandowski. "Avem un sezon lung in fata. Disputam meciuri la fiecare trei-patru zile, iar jucatorii au nevoie de odihna. Matuzalem este un jucator important, dar a venit la noi fara sa fie pus la punct cu pregatirea fizica", a spus Lucescu. Partida retur, dintre Sahtior Donetk si campioana Armeniei, Piunik Erevan, va avea loc pe data de 4 august.