Marian Dragulescu, locul 6 in finala de la individual compus

0

* Gimnastul roman a obtinut la sarituri cea mai mare nota din concurs, 9.850

cea mai mare nota din concurs, 9.850Ieri dimineata, cand cei mai multi romani se trezeau ca sa mearga la munca, Marian Dragulescu, cel mai bun gimnast roman al ultimilor ani, si Razvan Selariu, un debutant la un Campionat Mondial de gimnastica, reprezentau tara noastra in finala de la individual compus. Din pacate, startul gimnastilor romani nu a fost prea grozav, pentru ca ei au ratat atat la cal cu manere, Dragulescu - nota 8.787, si Selariu - doar 7.737, cat si la paralele, aparat la care Razvan a obtinut 8.200. Cu aceste note le era imposibil gimnastilor nostri sa se apropie de podium, dar Dragulescu nu a dorit sa se faca de ras si, dupa o saritura perfecta, notata de arbitri cu 9.850, cea mai mare nota din concurs, aproape imposibil de egalat la acest Campionat Mondial, si evolutii sigure la paralele si bara fixa, a ocupat in final un foarte bun loc sase. Acesta este cel mai bun rezultat obtinut de gimnastul roman in finala unui concurs de individual compus la un Campionat Mondial, in vreme ce, din pacate, Selariu s-a clasat doar al 21-lea, din 24 de concurenti.