Marat Safin, in sfarsit, campion

0

* Rusul a trecut in patru seturi, 1-6, 6-3, 6-4, 6-4, de australianul Lleyton Hewitt, spre dezamagirea zecilor de milioane de australieni care asteapta de 29 de ani ca un compatriot sa castige la Melbourne * In competitia feminina, Serena Williams a invins-o pe Lindsay Davenport cu 2-6, 6-3, 6-0

Rusul Marat Safin s-a incununat ieri rege in Australia dupa ce a reusit sa-l invinga pe localnicul Lleyton Hewitt, in patru seturi, scor 1-6, 6-3, 6-4, 6-4. Invins de Thomas Johansson in 2002 si de Roger Federer anul trecut, rusul a reusit sa se impuna de aceasta data si si-a adjucat astfel al doilea trofeu de Grand Slam al carierei, dupa cel de la US Open, obtinut in anul 2000. Pentru succesul de la Australian Open, Safin a fost recompensat cu 930.000 de dolari americani, in timp ce invinsul sau s-a ales "doar" cu 465.000 de dolari. "As vrea sa-l felicit pe Marat pentru parcursul de la acest turneu, dar mai ales pentru faptul ca a reusit sa-l invinga pe Federer, care parea invincibil. Marat merita, fara indoiala, acest trofeu", a spus Hewitt imediat dupa terminarea partidei. Numarul trei mondial, australianul a inceput mult mai bine partida si a reusit sa-si adjudece primul set fara probleme. In acel moment, toata lumea se gandea ca Hewitt poate schimba istoria si va castiga trofeul la Australian Open dupa 29 de ani, insa rusul nu a fost de acord cu acest lucru si a castigat al doilea set la trei. In setul trei, Hewitt a urcat repede scorul la 4-1 in favoarea sa, insa Safin a inceput, surpinzator, sa-si gaseasca ritmul. Reverul a inceput sa functioneze ireprosabil, iar primul serviciu a devenit intr-adevar o arma imbatabila. Revenirea lui Safin in joc s-a vazut si pe tabela de marcaj, astfel ca rusul castiga al treilea set cu 6-4. Ultimul set, inceput cu un break, nu reprezinta o bataie de cap pentru rus care se impune cu 6-4 si castiga pentru prima oara in Australia. In competitia feminina, Serena Williams a invins-o pe compatrioata sa Lindsay Davenport cu 2-6, 6-3, 6-0 in numai 89 de minute si si-a trecut astfel in palmares al saptelea trofeu de Grand Slam. Desi a pierdut primul set fara drept de apel si a fost nevoita sa paraseasca arena pentru a primi ingrijiri medicale, Serena a revenit miraculos in al doilea set. Dupa ce fiecare jucatoare a reusit sa-si castige propriul serviciu, game-ul cinci a fost hotarator pentru soarta partidei. Atunci, Serena a salvat nu mai putin de sase mingi de break, iar dupa alte doua game-uri a reusit break-ul, care i-a oferit sansa de a castiga al doilea set. Setul trei nu a avut istoric, iar Serena isi adauga in palmares al doilea titlu la Australian Open in proba de simplu.