Lupescu a debutat cu stangul la noua sa echipa

0

FC Brasov a pierdut meciul disputat in deplasare cu FC National, scor 2-1, dupa ce reusise sa deschida scorul in minutul doi

Dupa ce a reusit in extremis sa salveze Bacaul de la retrogradare, Ionut Lupescu s-a mutat cu bagajele la Brasov. Aici spera sa dea lovitura si sa duca echipa in zona cupelor europene. Debutul insa a fost nefericit pentru Lupescu, echipa sa fiind invinsa de catre FC National, scor 2-1, in prima etapa a sezonului 2004/2005. Meciul a inceput perfect pentru brasoveni, care, dupa numai doua minute, reusesc sa deschida scorul. Dupa o combinatie Surdu-Buga, primul reuseste sa-l invinga pe portarul Popa. Din acest minut insa, Brasovul s-a retras in aparare, iar trupa lui Olaroiu a inceput sa preseze tot mai mult poarta aparata de Dossey. In minutul 14, defensiva brasoveana a cedat in fata driblingurilor lui Gigel Coman, iar Dossey a fost nevoit sa scoata, pentru prima oara, mingea din poarta. In partea a doua a meciului, FC National a continuat asediul la poarta lui Dossey, care insa a fost luat in brate de zeita Fortuna la cateva suturi senzationale executate de "bancari". In minutul 65, Caramarin suteaza alaturi, desi ramasese singur cu Dossey, pentru ca, patru minute mai tarziu, "bomba" lui Banc sa loveasca stalpul drept al portii aparate de portarul ghanez. Acesta insa nu s-a mai putut opune celui de-al doilea gol marcat de FC National, in minutul 78. Atunci, nigerianul Agunbiade a pasat perfect pentru Olah, care l-a invins pe Dossey cu un sut la coltul scurt, aducand astfel, pentru FC National, prima victorie a sezonului. "A fost un joc pe care l-am inceput foarte prost. Avem o linie de fund noua si a contat absenta lui McKain. Mai avem mult de lucrat, mai ales ca exista jucatori care sunt in urma cu pregatirea fizica", a afirmat tehnicianul Cosmin Olaroiu. De partea cealalta, Lupescu era dezamagit de lipsa de curaj a elevilor sai. "Cred ca am ratat azi un punct, poate si mai mult, pentru ca baietii nu au avut destul curaj. Nu cred ca am pierdut din cauza arbitrajului, ci din cauza lipsei de curaj. Trebuie sa recunosc insa ca pe partea dreapta a apararii am avut foarte multe probleme", a declarat Lupescu. Venit in aceasta pauza competitionala, Wayne Srhoj, a spus ca nu a auzit de fotbalul romanesc inainte de a sosi in curtea celor de la FC National. "Am venit aici convins de prietenul meu McKain. El mi-a spus ca este o echipa cu jucatori profesionisti, cu un antrenor foarte bun si unde se face performanta. Inainte de a-mi spune McKain, nu am auzit de fotbalul romanesc. In campionatul romanesc sunt jucatori foarte tehnici, rapizi, dar sper sa ma adaptez", a marturisit Srhoj.