Lucescu a pierdut iarasi

0

Sahtior Donetk a pierdut cu scorul de 2-1 partida jucata in deplasare contra celor de la Tavria, penultima clasata in campionatul Ucrainei

Dupa infrangerea din Liga Campionilor in fata celor de la Celtic, scor 1-0, echipa lui Mircea Lucescu a pierdut si in campionat. Penultima clasata in campionatul Ucrainei, Tavria, cu numai sase puncte in 11 meciuri, i-a invins pe mineri, scor 2-1, administrand astfel Sahtiorului cea de-a doua infrangere din campionat. Stoican&Co. s-au vazut condusi pe tabela de marcaj inca din minutul patru, cand Gigiadze a reluat in plasa centrarea venita de la Edmar. Din acel moment, Sahtior a preluat initiativa, dar, pana la pauza, nu a reusit faze notabile la poarta adversarilor. Dupa pauza, Lucescu a operat doua modificari in echipa, a renuntat la Vorobei si Marica si i-a introdus in teren pe Belik si Vukici, iar rezultatele s-au vazut imediat. Belik I-a pasat lui Aghahowa, care, in minutul 49, a restabilit egalitatea. Presiunea s-a intensificat si Vukici a ratat sansa desprinderii, portarul Veliko respingand in corner. Cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 88 Gigiadze a scapat pe contraatac si a semnat al treilea esec al trupei din Donetk in ultimele patru meciuri. De sincopa trupei lui Mircea Lucescu nu a putut profita Dinamo Kiev, care nu a reusit decat un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe teren propriu contra celor de la Arsenal Kiev. Campioana, triumfatoare in precedentele sapte etape, a suferit din cauza ca antrenorul Szabo a decis sa-si odihneasca vedetele, printre ele numarandu-se si Tiberiu Ghioane. In schimb, Cernat a jucat pana in minutul 54 si s-a remarcat prin cateva suturi care au fost parate cu greutate de portarul advers. Primii au inscris oaspetii, Okoduva pe contraatac, in minutul 72, pentru ca echilibrul sa fie restabilit de Belkevici, in minutul 83, cu o executie de la 18 metri.