Liga Campionilor, cireasa de pe tortul Milanului

0

AC Milan a facut un pas important spre finala Ligii Campionilor dupa ce a invins cu scorul 2-0 pe PSV Eindhoven. Italienii au inceput furibund partida, impingandu-si adversara in propriul careu. Dupa

AC Milan a facut un pas important spre finala Ligii Campionilor dupa ce a invins cu scorul 2-0 pe PSV Eindhoven. Italienii au inceput furibund partida, impingandu-si adversara in propriul careu. Dupa un sfert de ora de foc, olandezii s-au dezmeticit si au pus in real pericol poarta lui Dida, principalul atu al echipei lui Gus Hiddink fiind atacantul peruan Farfan. Cu trei minute inainte de pauza, atacantul milanez Andrei Sevcenko a aruncat tribunele in aer deschizand scorul dupa o pasa excelenta a lui Kaka. In repriza secunda, olandezii au alergat dupa egalare, dar, in ultimul minut de joc, toate sperantele le-au fost ruinate de golul lui Tomasson care ofera Milanului sanse mari de calificare in finala. "Returul se joaca la Istanbul", a notat cotidianul Gazzetta dello Sport, care ii vede pe milanezi deja calificati in ultimul act al competitiei care se va desfasura in metropola turca. Mult mai temperat este antrenorul lui AC Milan, Carlo Ancelotti, care spune ca echipa calificata se va decide dupa meciul de saptamana viitoare. "Avem doar un mic avantaj. Am facut tortul, acum mai trebuie sa punem cireasa", a spus tehnicianul italian.